s Süleyman Sabri, Tümgeneral (1311 - b.Sv.50) (1873 - 1941)

Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Süleyman Sabri, Tümgeneral (1311 - b.Sv.50) (1873 - 1941)


Süleyman Sabri, Tümgeneral (1311 - b.Sv.50) (1873 - 1941)

Aile Durumu

1873 yılında Manastır'da doğdu. Nazif Bey'in oğludur. 3 Kasım 1941'de vefat etti.

Öğrenim Durumu

Haziran 1892'de girdiği Harp Okulundan 13 Mart 1895 tarihinde teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

13 Mart 1895'te teğmen,

28 Mayıs 1897'de üsteğmen,

20 Mayıs 1907'de önyüzbaşı,

14 Nisan 1909'da yüzbaşı,

19 Ekim 1912'de binbaşı,

14 Haziran 1916'da yarbay,

15 Ekim 1921'de albay,

31 Ağustos 1929'da tümgeneral.

Askerî Görevleri

13 Mart 1895'te 3'üncü Ordu emrine,

13 Nisan 1897'de 16'ncı Süvari Alayı 1'inci Bölüğüne,

20 Mayıs 1907'de 14'üncü Süvari Alayı 1'inci Bölüğüne,

24 Ocak 1909'da 14'üncü Süvari Alayı 5'inci Bölüğüne,

19 Ekim 1912'de 13'üncü Süvari Alayına,

Daha sonra Yanya Kolordusu emrine atandı. (Balkan Savaşı sırasında Yanya'nın düşmesi üzerine esir oldu ve Kasım 1913'te esaretten döndü.)

21 Mart 1914'te 1'inci Kolordu 5'inci Süvari Alayına,

1915 yılında 31'inci Süvari Alayı Komutanı,

14 Haziran 1916'da 1'inci Kolordu 5'inci Süvari Alayına,

Daha sonra Bağdat'ta Aşiret Komutanı ve ordu karargâhında Aşiretler Özel Şube Müdürü,

Musul Merkez Komutanı,

1917 yılında 4'üncü Ordu 3'üncü Süvari Tümeni 8'inci Süvari Alayı Komutanı,

1918 yılında İstanbul'da Divan-ı Harb-i Örfi Başkanı olarak atandı.

Daha sonra açığa alındı.

Personel Dairesi emrine,

30 Ocak 1919'da 14'üncü Kolordu 14'üncü Süvari Alay Komutanı olarak atandı.

Daha sonra sırasıyla Akhisar Bölge Komutanı, Yenişehir ve İnegöl Mıntıkaları Komutanı ve 61'inci Tümen Komutan Vekili,

25 Eylül 1920'de Ulukışla - Sivas Menzil Hat Müfettişi,

20 Şubat 1921'de Kayseri - Ankara Hat Komutanı,

16 Nisan 1921'de Karaköse'de 7'nci Aşiret Süvari Tümeni Komutanı,

5 Mayıs 1923'te Revandiz Müfrezesi Komutanı,

14 Mayıs 1923'te İhtiyat 8'inci Aşiret Tümeni Komutanı ve aynı zamanda Revandiz - Van Havalisi Komutanı,

2 Ekim 1923'te İran Hudut Komiseri,

7 Temmuz 1924'te Van Vali Vekili,

1925 yılında Başkale Grup Komutanı,

28'inci ve 18'inci Alaylardan oluşan Tenkil Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Aralık 1926'da açığa alındı.

Şubat 1927'de 1'inci Kolordu Divanıharp Başkanı,

16 Ocak 1928'de 14'üncü Süvari Tümen Tugay Komutanı olarak atandı.

31 Ağustos 1931'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1897 Osmanlı - Yunan Savaşı,

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Yunan Muharebe Madalyası,

Liyakat Madalyası,

Beşinci Dereceden Mecidî Nişanı,

Üçüncü Dereceden Kılınçlı Mecidî Nişanı,

Kılınçlı Gümüş Liyakat Madalyası,

Harp Madalyası,

Gümüş Donanma Madalyası ile ödüllendirildi.