Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Şükrü Naili Gökberk, Korgeneral (1314 - P.13) (1876 - 1936)


Şükrü Naili Gökberk, Korgeneral (1314 - P.13) (1876 - 1936)

Aile Durumu

1876 yılında Selanik'te doğdu. Mustafa Bey'in oğludur. 26 Ekim 1936'da Edirne'de vefat etti. İstanbul - Edirnekapı Şehitliğine defnedildi. Naaşı, 25 Ekim 1988'de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1896'da girdiği Harp Okulundan 13 Ocak 1899'da teğmen rütbesiyle, devam ettiği Harp Akademisinden 6 Şubat 1902'de kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Almanca, Fransızca ve İngilizce biliyordu.

Yükselme Tarihleri

13 Ocak 1899'da teğmen,

13 Ocak 1900'de üsteğmen,

6 Şubat 1902'de kurmay yüzbaşı,

6 Aralık 1907'de kurmay binbaşı,

25 Nisan 1915'te kurmay yarbay,

1 Eylül 1917'de kurmay albay,

31 Ağustos 1922'de tümgeneral,

30 Ağustos 1926'da korgeneral.

Askerî Görevleri

14 Ocak 1902'de kurmay stajı için 3'üncü Ordu emrinde Görice ve Avlonya Redif Taburlarında görev aldı.

14 Ekim 1902'de 13'üncü Topçu Alayı 2'nci Batarya Komutanlığında stajda,

18 Temmuz 1903'te 20'nci Piyade Alayı 2'nci Tabur 2'nci Bölük Komutanlığında stajda,

18 Mayıs 1904'te 29'uncu Piriştine Redif Tümeni Kurmaylığına,

5 Şubat 1908'de Rumeli'deki eşkıyanın tenkili için teşkil edilen Takip Kuvvetleri Tugayı Selanik Alayı 2'nci Avcı Taburu Komutanı,

23 Nisan 1909'da 20'nci Nizamiye Alay Komutanı,

14 Temmuz 1910'da 3'üncü Ordu 10'uncu Köprülü Redif Tümeni Kurmay Başkanı,

14 Mart 1911'de 5'inci Kolordu 14'üncü Nizamiye Tümeni Kurmay Başkanı olarak atandı. Bu görevde iken Cuma-i Bâlâ güneyinde Bulgarlarla ve Yenice Vardar'da Yunanlara karşı savaştı.

14 Aralık 1912'de Fatih Tümeni Kurmay Başkanı olarak Kalikiratya taraflarında Serköprü mevzilerinde ve Edirne ileri harekâtında bulundu.

14 Mart 1914'te 7'nci Nizamiye Tümeni Kurmay Başkanı,

Daha sonra Kayalıtepe Bölge Komutanı olarak tayin edildi. Çanakkale Cephesi'nde Seddülbahir, Kerevizdere, Zığındere Muharebelerine katıldı.

Yine bu cephede Arıburnu Kuzey Grubu Sol Kanat Bölgesi Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

1 Şubat - 31 Temmuz 1916'da 50'nci Tümen Komutanı olarak Şile - Anadolu Feneri sahil kısmında yapılan muharebelere katıldı.

1 Eylül 1916 - 20 Temmuz 1917'de aynı görevle Makedonya Cephesinde Drama ve Urfano bölgesindeki muharebelere katıldı.

15 Ekim 1917 - 15 Mart 1918'de 49'uncu Tümen Komutanı olarak görev yaptı.

Temmuz 1920'de birliğiyle Bulgaristan'a sığındı ve Aralık 1920'de Bulgaristan'dan döndü.

1 Mayıs 1921'de Anadolu'ya geçerek Millî Mücadele'ye katıldı ve 15'inci Tümen Komutanı olarak atandı. Bu görevde iken Kütahya batısındaki bölgede Eskişehir önünde Sakarya Muharebesine katıldı.

17 Eylül 1921'de Ankara Komutanı,

26 Kasım 1921'de Adana Bölgesi İşgal ve Tesellüm Komisyon Başkanı,

4 Ocak 1922'de Mersin Bölgesi Komutanı,

29 Temmuz 1922'de 3'üncü Kolordu Komutanı olarak tayin edildi ve Başkomutan Muharebesine katıldı.

6 Ekim 1923'te Kolordusu ile İstanbul'a girdi.

8 Ekim 1934'te 3'üncü Kolordu Komutanı iken emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Harp Madalyası,

Gümüş İmtiyaz Madalyası,

Beşinci Dereceden Mecidî Nişanı,

Dördüncü Dereceden Osmani Nişanı,

Afgan Hükûmeti Serdar-ı Alâ Nişanı,

Bulgar Hükûmeti Üçüncü Dereceden St. Aleksandr Nişanı,

İkinci Dereceden Alman Demir Salip Nişanı,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1923'te Kırklareli Milletvekilliği ve 1935'te İstanbul Milletvekilliği yaptı.