Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Şevket Seyfi Düzgören, Tümgeneral (1318-P.14) (1880-1948)


Şevket Seyfi Düzgören, Tümgeneral (1318-P.14) (1880-1948)

Aile Durumu

22 Temmuz 1880 yılında İstanbul Firuzağa'da doğdu. Rıza Bey'in oğludur. 28 Aralık 1948'de öldü. Ankara Cebeci Askerî Şehitliğinde gömülüdür.

Öğrenim Durumu

14 Mart 1900'de Harp Okuluna girdi.

6 Aralık 1902'de Harp Okulunu bitirdi.

5 Kasım 19O5'te Harp Akademisinden mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu .

Almanca ve Rusça biliyordu.

Yükselme Tarihleri

6 Aralık 1902'de teğmen, 6 Aralık 1903'te üsteğmen,

5 Kasım 1905'te yüzbaşı (28 Mart 1911'de kurmaylığı onandı),

25 Nisan 1912'de binbaşı,

14 Mart 1916'da yarbay,

1 Mart 1921'de albay,

30 Ağustos 1927'de mirliva (tümgeneral).

Askerî Görevleri

5 Kasım 1905'te 2'nci Ordu emrinde,

7 Nisan 1909'da 2'nci Ordu 1'inci Makineli Tüfek Bölüğü Komutanı,

14 Mart 1911'de Yemen'deki 4'üncü Ordu 28'inci Alay Makineli Tüfek Bölüğü Komutanı,

18 Aralık 1912'de hastalanarak İstanbul'a döndü.

9 Haziran 1913'te Genelkurmay 4'üncü Şubede,

15 Temmuz 1913'te Çatalca Ordusu Sağ Cenah Komutanlığı Kurmaylığında,

6 Kasım 1913'te Osmanlı - Bulgar Sınır Komisyonunda,

20 Aralık 1913'te 5'inci Kolordu Kurmaylığında,

8 Ocak 1914'te Genelkurmay 4'üncü Şubede,

3 Ağustos 1914'te 2'nci Ordu Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanı,

20 Ekim 1914'te 1'inci Tümen Kurmay Başkanı,

2 Aralık 1914'te Genel Karargâh İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptı. Savaştan sonra yedi ay Bekirağa Bölüğünde tutuklu kaldı.

21 Mart 1920'de Milli Mücadeleye katılmak üzere Ankara'ya geldi ve Doğu Cephesi Komutanlığı emrine atandı. Ruslar ile müzakereyle görevlendirilen Bekir Sami Bey Heyeti ile Moskova'ya gönderildi.

1 Mart 1921'den itibaren 3'üncü Kafkas Tümen Komutan Vekili, sonra 13'üncü Kafkas Tümen Komutanı,

2 Kasım 1921'de Doğu Cephesi Kurmay Başkanı,

23 Eylül 1923'te Milli Savunma Bakanlığı Ordu Dairesi Başkanı,

10 Kasım 1924'te 23'üncü Tümen Komutanı,

20 Ekim 1927'de 57'nci Tümen Komutanı,

14 Aralık 1929'da Milli Savunma Bakanlığı Kara Müsteşarı,

12 Ocak 1932'de Gümrük Muhafaza Genel Komutanı oldu. 20 Şubat 1939'da emekliye ayrıldı.

Sivil Hayattaki Görevleri

1946-1948 Mardin Milletvekili.

Katıldığı Savaşlar

1911-1912 Trablusgarp Savaşı,

1912-1913 Balkan Savaşı,

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı ve Alman Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirilmiştir.