Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Şefik Avni Özüdoğru, Kurmay Yarbay (1319 - İs.1) (1884 - 1960)


Şefik Avni Özüdoğru, Kurmay Yarbay (1319 - İs.1) (1884 - 1960)

Aile Durumu

23 Haziran 1884'te Samsun'da doğdu. Hüseyin Avni Bey'in oğludur. 3 Temmuz 1960'da vefat etti. Samsun Mezarlığına defnedildi.

Öğrenim Durumu

14 Şubat 1901'de girdiği Topçu Harp Okulundan 1 Eylül 1903'te mezun oldu. Devam ettiği Harp Akademisinden 26 Eylül 1906'da mezun oldu. 1909 - 1911 yılları arasında Almanya'da mesleki eğitim ve öğrenim gördü. Almanca ve Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

1 Eylül 1903'te teğmen,

18 Eylül 1904'te üsteğmen,

26 Eylül 1906'da kurmay yüzbaşı,

7 Kasım 1908'de kurmay kıdemli yüzbaşı,

14 Haziran 1915'te kurmay binbaşı,

1 Mart 1918'de kurmay yarbay

Askerî Görevleri

26 Eylül 1906'da kurmay stajları için 3'üncü Ordu emrine atandı.

26 Haziran 1909'da mesleki eğitim ve öğrenim için Almanya'ya gitti.

8 Ekim 1911'de 5'inci Kolordu Kurmay Heyetine,

15 Aralık 1911'de 8'inci Kolordu Kurmay Heyetine,

20 Ocak 1912'de Genelkurmay 3'üncü Şubeye,

4 Haziran 1912'de İzmir Mürettep Kolordu Kurmay Heyetinde,

3 Ağustos 1912'de tekrar Genelkurmay 3'üncü Şubeye,

2 Şubat 1913'te 10'uncu Kolordu Kurmay Heyetine,

5 Mart 1913'te tekrar Genelkurmay 3'üncü Şubeye,

7 Temmuz 1913'te 29'uncu Tümen Kurmay Heyetine,

8 Aralık 1913'te tekrar Genelkurmay 3'üncü Şubeye,

18 Şubat 1914'te Almanca Öğretmen Yardımcısı olarak Harp Akademisine,

3 Ağustos 1914'te Erzurum Müstahkem Mevki Komutanlığı Kurmay heyetine,

22 Nisan 1916'da 3'ncü Ordu Karargâhında 1'inci Şube Müdürü,

7 Haziran 1916'da 17'nci Tümen Komutan Vekili,

9 Ekim 1916'da 15'inci Kolordu Kurmay Başkanı, (Galiçya'da)

24 Aralık 1916'da 14'üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

10 Ağustos 1917'de 4'üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

15 Ağustos 1917'de Sina Cephesi Komutanlığı Kurmay Başkanı,

18 Eylül 1917'de Sina Cephesi Komutanlığı Kurmay Başkanı,

18 Eylül 1917'de 3'üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

6 Şubat 1918'de 8'inci Kolordu Kurmay Başkanı olarak atandı.

6 Nisan 1918'de Muharebe Hizmetleri (dağlık arazideki muharebeler) hakkında inceleme ve araştırma yapmak üzere Avusturya'ya gönderildi.

23 Temmuz 1918'de 55'inci Tümen Komutan Vekilliğine atandı.

29 Temmuz 1918'de 46'ncı Tümen Komutanlığı Vekilliğine atandı ise de idareten 19'uncu Tümen Komutanlığı yaparken 23 Eylül 1918'de Suriye'de (Sina Cephesinde) esir düştü.

27 Ağustos 1919'da esaretten döndü.

16 Şubat 1920'de istifa etti.

7 Mayıs 1920'de tekrar göreve alındı ve 15'inci Tümen Komutanı olarak atandı.

19 Şubat 1921'de tekrar istifa etti.

Katıldığı Savaşlar

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Alman, Avusturya - Macaristan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalar,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Yazdığı Eserler

Keşif,

Ağır Topçunun Talim ve Terbiyesi.