Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Osman Nuri Koptagel, Tümgeneral (1311 - b.P.17) (1874 - 1942)


Osman Nuri Koptagel, Tümgeneral (1311 - b.P.17) (1874 - 1942)

Aile Durumu

1874 yılında Erzincan'da doğdu. Demircioğulları'ndan İshak Bey'in oğludur. 22 Kasım 1942'de Ankara'da vefat etti. Ankara'daki Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi. Naaşı 31 Ağustos 1988'de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mayıs 1892'de girdiği Harp Okulundan 13 Mart 1895'te mezun oldu. Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

13 Mart 1895'te teğmen,

23 Şubat 1898'de üsteğmen,

31 Ocak 1903'te yüzbaşı,

31 Temmuz 1908'de kıdemli yüzbaşı,

21 Ekim 1912'de binbaşı,

14 Eylül 1915'te yarbay,

6 Aralık 1920'de albay,

31 Ağustos 1922'de tümgeneral.

Askerî Görevleri

Harp Okulundan mezun olduktan sonra 4'üncü Ordu emrine atandı.

12 Mayıs 1895'te Erzurum Askerî Lisesi Coğrafya Öğretmeni,

6 Mayıs 1899'da İstanbul Harp Okulunda Piyade Eğitimi Öğretmeni,

15 Eylül 1903'te Harp Okulu Askerî Coğrafya Öğretmeni olarak atandı.

24 Mart 1909'da istifası nedeniyle 1'nci Kolordu açığına alındı.

4 Mayıs 1909'da Harp Okulu Askerî Coğrafya Öğretmen Yardımcısı,

19 Mayıs 1909'da 1'nci Ordu 6'ncı Alay 3'ncü Tabura atandı.

14 Şubat 1910'da 2'nci Nizamiye Ordusu açığına alındı.

29 Mart 1910'da1'inci Ordu 8'inci Alay 1'inci Tabur Komutanı (Mart 1911 yılı teşkilatında bu tabur 8'inci Alay 2'nci Tabur adını almıştır.)

11 Kasım 1911'de 1'inci Kolordu 4'üncü Alay 3'üncü Tabur Komutanı,

15 Aralık 1911'de 1'inci Kolordu 8'inci Alay 2'nci Tabur Komutanı (Balkan Savaşı'nda Şark Ordusu'nda görev aldı.) olarak atandı.

14 Ağustos 1914'te 3'üncü Kolordu açığına alındı.

6 Şubat 1915'te İstanbul'a geldi.

Daha sonra Çapakçur Müfreze Komutanı, (Kafkas Cephesi)

14 Ekim 1916'da 7'nci Tümen Komutanı, (Kafkas Cephesi)

30 Haziran 1917'de 43'üncü Tümen Komutanı,

12 Ekim 1917'de 27'nci Tümen Komutanı,

18 Haziran 1918'de 43'üncü Tümen Komutanı,

Daha sonra Amman Mevki Komutanı olarak atandı.

18 Ekim 1919'da 12'nci Tümen Komutanı,

1921'de Batı Cephesi'nde görevli,

1923'te 12'nci Tümen Komutanı,

30 Ocak 1927'de Generaller Askerî Mahkemesi Üyesi,

11 Ağustos 1930'da 17'nci Tümen Komutanı ve Diyarbakır Askerî Bölge Komutanı,

1930'da tekrar Generaller Askerî Mahkemesi Üyesi,

1931'de 7'nci Tümen Komutanı olarak tayin edildi.

8 Ocak 1932'de Askerî Yargıtay Üyeliğine atandı.

8 Mayıs 1934'te emekliye ayrıldı.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Ağustos 1902'de Dördüncü Mecidî Nişanı,

1906 yılında Liyakat Madalyası,

Haziran 1906'da Dördüncü Dereceden Osmani Nişanı,

Ağustos 1915'te Harp Madalyası,

Haziran 1917'de Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

1917'de Birinci ve İkinci Alman Demir Salib Madalyası,

Haziran 1918'de Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

V., VI. Dönem Malatya Milletvekili olarak görev yaptı.