Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Nihat Anılmış, Korgeneral (1312 - P.4) (1878 - 1954)


Nihat Anılmış, Korgeneral (1312 - P.4) (1878 - 1954)

Aile Durumu

1878 yılında Filibe'de doğdu. İbrahim Ethem Bey'in oğludur. 31 Mayıs 1954'te vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi. Naaşı 29 Kasım 1988'de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu:

28 Mayıs 1894'te girdiği Harp Okulundan 17 Ağustos 1896'da teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 17 Ocak 1900'de kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

17 Ağustos 1896'da teğmen,

1897 yılında üsteğmen,

17 Ocak 1900'de kurmay yüzbaşı,

23 Şubat 1901'de kıdemli kurmay yüzbaşı,

6 Haziran 1907'de kurmay binbaşı,

26 Nisan 1912'de kurmay yarbay,

29 Kasım 1914'te kurmay albay,

14 Aralık 1915'te tümgeneral

30 Ağustos 1928'de korgeneral.

Askerî Görevleri

17 Ocak 1900'de Genelkurmay 1'inci Şubeye,

18 Mart 1900'de çeşitli sınıflardan kurmay stajları için 4'üncü Orduya,

5 Mayıs 1900'de 4'üncü Ordu 19'uncu Nişancı Taburu 5'inci Bölük Komutanı,

5 Şubat 1901'de 21'inci Süvari Alayı 4'üncü Bölük Komutanı,

9 Eylül 1905'te 3'üncü Ordu Kurmaylığına,

17 Mart 1907'de Manastır Harp Okulu Tabiye Öğretmeni,

6 Haziran 1907'de Manastır Harp Okulu Komutanı,

4 Mayıs 1909'da Genelkurmay Merkez Şubesine,

29 Ağustos 1909'da Topçu Okulu Komutanı,

15 Mart 1910'da Genelkurmay 5'inci Şubesine,

28 Mart 1912'de Levazımat-ı Umumiye 5'inci Şubesine,

26 Nisan 1912'de 3'üncü Kolordu Komutanlığı Karargâhında 1'inci Şube Müdürü olarak atandı.

1 Kasım 1913'te Pınarhisar Muharebelerinde Bulgarlara esir düştü. 7 Ocak 1914'te esaretten dönerek İstanbul'a geldi.

İstanbul Muhafız Komutan Yardımcısı,

Daha sonra Harbiye Nezareti Personel Şube Müdürü,

3 Ağustos 1914'te Başkomutanlık Karargâhı Menzil Genel Müfettişliğine,

21 Mart 1915'te 2'nci Ordu Kurmay Başkanı,

3 Ekim 1915'te Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki Komutanlığına,

1917'de Gelibolu Güney Grubu Komutanı,

Daha sonra 2'nci Ordu Komutan Vekili,

8 Kasım 1917'de 7'nci Ordu Komutan Vekili,

6 Aralık 1917'de 2'nci Ordu Komutanı, aynı zamanda Adana Valisi ve Bölge Komutanı,

26 Haziran 1920'de Elcezire Cephesi Komutanı,

7 Eylül 1922'de Askerî Yargıtay Başkanı olarak atandı.

16 Mayıs 1942'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

1913 yılında Üçüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

1915 yılında Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

1915 yılında Alman İmparatorluğu'nun Demir Salip Nişanı,

1915 yılında Muharebe Altın Liyakat Madalyası,

1915 yılında Harp Madalyası,

1916 yılında İkinci Dereceden Osmani Nişanı,

1917 yılında Alman İmparatorluğu'nun Yıldızlı ve Kılıçlı Taç Nişanı,

1918 yılında Muharebe Altın İmtiyaz Madalyası,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1942 - 1943 yılları arasında VI. ve VII. Dönemde Ankara Milletvekilliği görevinde bulundu.