Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Nazmi Solok, Korgeneral (1314 - P.44) (1876 - 1956)


Nazmi Solok, Korgeneral (1314 - P.44) (1876 - 1956)

Aile Durumu

1876 yılında Balıkesir'de doğdu. Abdullah Bey'in oğludur. 1 Ocak 1956'da İstanbul'da vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi. Naaşı 29 Kasım 1988'de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1896'da girdiği Harp Okulundan 25 Aralık 1898'da teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

25 Aralık 1898'de teğmen,

1 Ocak 1904'te üsteğmen,

1907'de yüzbaşı,

1 Mart 1913'te kıdemli yüzbaşı,

14 Eylül 1915'te binbaşı,

15 Şubat 1916'da yarbay,

15 Ekim 1921'de albay,

15 Ekim 1924'te tümgeneral,

30 Ağustos 1930'da korgeneral.

Askerî Görevleri

25 Aralık 1898'de 7'nci Nizamiye Alayı 4'üncü Tabur 9'uncu Bölük 2'nci Takım Komutanı,

16 Temmuz 1903'te Gerede Redif Alayı 2'nci Tabur 2'nci Bölük Takım Komutanı,

20 Haziran 1907'de Bâlâ Redif Tümeni 2'nci Tabur 4'üncü Bölük Komutanı,

2 Kasım 1908'de 2'nci Tümen Mülhakı,

11 Şubat 1911'de 3'üncü Tümen Mülhakı,

Haziran 1914'te 7'nci Alay 1'inci Tabur 2'nci Bölük Komutanı,

14 Eylül 1915'te 7'nci Alay 1'inci Tabur Komutanı,

2 Aralık 1915'te 44'üncü Alay Komutanı,

3 Mart 1916'da 3'üncü Alay Komutanı,

12 Mart 1918'de Bağımsız 50'nci Tümen ve Fırat Grubu Komutanı olarak atandı.

27 Mart 1918'de Bağdat Han Muharebesinde birliğiyle esir düştü ve 12 Haziran 1920'de esaretten döndü.

20 Haziran 1920'de Mudanya yoluyla Anadolu'ya geçti.

27 Haziran 1920'de 56'ncı Tümen Komutanı ve Denizli Mutasarrıfı,

7 Aralık 1920'de 1'inci Süvari Tümeni Komutanı ve Konya Vali Vekili,

16 Aralık 1920'de Menderes Grubu Komutanı,

19 Şubat 1921'de 2'nci Süvari Tümeni Komutanı ve Menderes Grubu Komutanı,

15 Haziran 1921'de 6'ncı Tümen Komutanı olarak atandı.

27 Haziran 1925'te 1'inci Kolordu Komutan Vekili,

2 Ekim 1925'te 7'nci Kolordu Komutanı,

8 Ocak 1930'da 5'inci Kolordu Komutanı,

1 Ocak 1933'te Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarı,

30 Ağustos 1935'te 4'üncü Kolordu Komutanı,

30 Kasım 1936'da Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulundu.

2 Ekim 1939'da emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

1902 yılında Gümüş Liyakat Madalyası,

1913 yılında Dördüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

1915 yılında Harp Madalyası,

1916 yılında Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

1916 yılında İkinci Dereceden Demir Salip Madalyası,

1917 yılında Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

1921 yılında TBMM tarafından İstiklal Madalyası,

1923 yılında Afgan İstiklal Nişanı ile ödüllendirildi.