Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mustafa Muğlalı, Orgeneral (1316 - P.21) (1882 - 1951)


Mustafa Muğlalı, Orgeneral (1316 - P.21) (1882 - 1951)

Aile Durumu

1882 yılında Muğla'da doğdu. Ömer Bey'in oğludur. 11 Aralık 1951'de İstanbul'da vefat etti. İstanbul Edirnekapı Şehitliğine defnedildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1898'de girdiği Harp Okulundan 2 Ocak 1901'de teğmen, daha sonra Harp Akademisine devam ederek 4 Ocak 1904'te mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

2 Ocak 1901'de teğmen,

9 Ocak 1902'de üsteğmen,

4 Ocak 1904'te yüzbaşı (mümtaz),

2 Kasım 1908'de kıdemli yüzbaşı,

1 Mart 1914'te binbaşı (kurmaylığı 12 Nisan 1915'te onaylandı.),

14 Eylül 1915'te kurmay yarbay,

1 Mart 1922'de kurmay albay,

30 Ağustos 1927'de tümgeneral,

30 Ağustos 1931'de korgeneral,

30 Ağustos 1942'de orgeneral.

Askerî Görevleri

Harp Akademisinden mezun olduktan sonra 3'üncü Ordu emrine atandı.

20 Şubat 1904'te 3'üncü Ordu 32'nci Redif Tümeni Kurmay Mülhaklığına,

19 Temmuz 1904'te 29'uncu Priştine Redif Tümeni Kurmay Mülhaklığına atandı.

26 Haziran 1905'te Manastır Harp Okuluna,

2 Kasım 1908'de 3'üncü Ordu 66'ncı Alay 1'inci Tabura,

29 Kasım 1909'da 2'nci Ordu 12'nci Nizamiye Alayı 2'nci Tabura, (Mart 1911'de yeni teşkilatla 30'uncu Alay 2'nci Tabur adını almıştır.)

22 Aralık 1911'de 4'üncü Kolordu 4'üncü Nişancı Alayı 3'üncü Tabur Komutanı,

25 Mayıs 1912'de 6'ncı Kolordu 16'ncı Tümen Kurmaylığına tayin edildi. Bu görevle Balkan Savaşı'na katıldı.

Daha sonra Çanakkale Boğazı Kurmaylığına,

8 Ocak 1914'te Harbiye Nezareti Personel Başkanlığı Piyade Kısmına,

3 Ağustos 1914'te Başkomutanlık Genel Menzil Müfettişliği Kurmaylığına atandı.

28 Eylül 1915'te Adana Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı,

12 Ağustos 1917'de 12'nci Kolordu Kurmay Başkanı,

3 Mayıs 1918'de 44'üncü Tümen Komutanı,

8 Ocak 1919'da Personel İşleri Dairesi Başkan Yardımcısı,

11 Kasım 1919'da Askerî Temyiz Mahkemesi Üyesi olarak atandı.

20 Eylül 1921'de Anadolu'daki Millî Kuvvetlere katıldı ve İslahiye'deki Ermeni isyanını bastırdı.

5 Ocak 1922'de 18'inci Tümen Komutanı olarak atandı.

18 Şubat 1922'de Doğu Cephesi Komutanlığı emrine atandı.

28 Mart 1922'de Doğu Cephesi'nde 13'üncü Tümen Komutanı,

3 Mayıs 1922'de 10'uncu Tümen Komutanı,

23 Eylül 1923'te 8'inci Tümen Komutanı,

Daha sonra Samsun Bölge Komutanı,

15 Aralık 1924'te 11'inci Tümen Komutanı,

14 Şubat 1926'da 41'inci Tümen Komutanı,

20 Ekim 1927'de 3'üncü Ordu Müfettişliği Kurmay Başkanı,

27 Ağustos 1928'de Genelkurmay 2'nci Başkan Yardımcısı,

14 Aralık 1929'da 57'nci Tümen Komutanı, (Bu görevde iken 23 Ekim 1930'da Menemen'de meydana gelen ve Asteğmen Kubilay'ın şehit edildiği irtica hareketi üzerine kurulan askerî mahkemenin başkanlığını yaptı.)

26 Şubat 1931'de 1'inci Kolordu Komutan Vekili,

17 Eylül 1931'de 1'inci Kolordu Komutanı,

28 Ağustos 1939'da İstanbul Komutanı,

14 Mart 1940'da 10'uncu Kolordu Komutanı olarak atandı.

29 Ağustos 1942'de Yüksek Askerî Şûra Üyesi,

15 Şubat 1943'te 3'üncü Ordu Komutanı,

29 Ağustos 1945'te tekrar Askerî Şûra Üyesi olarak görev yaptı.

14 Temmuz 1947'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

18 Eylül 1916'da Harp Madalyası,

19 Eylül 1917'de Alman İmparatoru tarafından İkinci Sınıf Demir Salip Nişanı,

12 Ağustos 1922'de Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.