Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mürsel Bakü, Tümgeneral (1316 - Sv.7) (1881 - 1945)


Mürsel Bakü, Tümgeneral (1316 - Sv.7) (1881 - 1945)

Aile Durumu

1881 yılında Erzurum'da doğdu. Hacı Kula oğullarından İsmail Hakkı Bey'in oğludur. 2 Şubat 1945'te vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi. Naaşı 29 Kasım 1988'de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1898'de girdiği Harp Okulundan 15 Ocak 1901'de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 4 Ocak 1904'te mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

15 Ocak 1901'de teğmen,

15 Ocak 1902'de üsteğmen,

4 Ocak 1904'te yüzbaşı,

27 Nisan 1911'de binbaşı,

24 Aralık 1914'te yarbay,

28 Temmuz 1918'de albay,

31 Ağustos 1922'de tümgeneral.

Askerî Görevleri

3 Mart 1904'te Erzincan 22'nci Süvari Alayı 2'nci Bölük Komutanı,

22 Haziran 1907'de Erzincan Harp Okulunda Öğretmen yardımcısı,

7 Haziran 1909'da 4'üncü Ordu karargâhı 2'nci Şubeye atandı.

15 Eylül 1910'da mesleki eğitim ve öğrenim için Almanya'ya gönderildi.

25 Eylül 1912'de Almanya'dan döndü.

12 Ekim 1912'de Bağdat'a gitti.

4'üncü Ordu Müfettişliği Kurmay Heyetinde görev aldı.

8 Aralık 1913'te 39'uncu Süvari Alay Komutanı,

20 Ocak 1914'te 11'inci Süvari Tugay Komutanı,

5 Ocak 1915'te 34'üncü Piyade Tümen Komutanı,

7 Ocak 1915'te 2'nci Tümen Komutanı,

21 Nisan 1916'da 32'nci Tümen Komutanı,

23 Aralık 1916'da 12'nci Piyade Tümen Komutanı,

29 Ocak 1918'de 5'inci Kafkas Tümen Komutanı olarak atandı.

21 Nisan 1919'da Batum'da İngilizler tarafından esir edildi. Batum - Çanakkale ve Malta (2 Mart 1920'de) dahil olmak üzere 26 ay tutuklu kaldı.

1 Kasım 1921'de esaretten döndü.

24 Kasım 1921'de 6'ncı Süvari Tümen Komutanı,

1 Mayıs 1922'de 1'inci Süvari Tümen Komutanı, (Bu görevindeyken Şeyh Sait İsyanının bastırılmasında görev aldı.)

31 Ekim 1924'te 7'nci Kolordu Komutanı Vekili,

5 Eylül 1925'te 2'nci Süvari Tümen Komutanı,

11 Şubat 1931'de Süvari Müfettişliğine atandı.

8 Nisan 1936'da 23'üncü Tümen Komutanı,

1 Ağustos 1938'de Askerî Yargıtay üyeliğine atandı.

23 Ağustos 1938'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

1908 yılında Dördüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

1916 yılında Harp Madalyası,

1917 yılında Kılınçlı Liyakat Madalyası,

1917 yılında Kılınçlı Gümüş İmtiyaz Madalyası,

1918 yılında Kılınçlı Üçüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

1918 yılında Kılınçlı Altın Liyakat Madalyası,

Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1943 - 1945 Kocaeli Milletvekili.