Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Suphi Kula, Tümgeneral (1316-Sv.57) (1881-1948)


Mehmet Suphi Kula, Tümgeneral (1316-Sv.57) (1881-1948)

Aile Durumu

1881'de Manastır'da doğdu. Ahmet Bey'in oğludur. 19 Ekim 1948'de öldü. Mezar yeri belli değil, varisleri bulunamadığı için naaşı Devlet Mezarlığına nakledilemedi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1898'de Harp Okuluna girdi. 1 Ocak 1901'de Harp Okulunu bitirdi.

Yükselme Tarihleri

1 Ocak 1901'de teğmen,

12 Nisan 1909'da üsteğmen,

26 Nisan 1911'de yüzbaşı,

7 Haziran 1916'da kıdemli yüzbaşı,

14 Aralık 1916'da binbaşı,

10 Ocak 1921'de yarbay,

31 Ağustos 1922'de albay,

30 Ağustos 1927'de mirliva (tümgeneral).

Askerî Görevleri

1 Ocak 1901'de 3'üncü Ordu emrinde,

15 Temmuz 1902'de 9'uncu Süvari Alayı 4'üncü Bölük Takım Komutanı,

19 Temmuz 1905'te 15'inci Süvari Alayı 2'nci Bölük Takım Komutanı,

24 Ocak 1908'de 15'inci Süvari Alayı 1'inci Bölük Takım Komutanı,

27 Mart 1910'da 5'inci Ordu 36'ncı Süvari Alayı 2'nci Bölük Takım Komutanı,

27 Nisan 1911'de 35'inci Aşiret Alayı 3'üncü Bölük Komutanı, 4 Haziran 1911'de Kosova Jandarma Alayı Üsküp Taburu Süvari Bölük Komutanı,

23 Aralık 1911'de Selanik Subay Talimgâhı Komutanlığı Süvari Yardımcılığı,

22 Temmuz 1913'te 5'inci Kolordu 6'ncı Süvari Alayı 4'üncü Bölük Komutanı,

11 Nisan 1914'te 3'üncü Ordu 9'uncu Kolordu Karargâhı Süvari Bölük Komutanı,

1 Kasım 1917'de 7'nci Ordu 2'nci Şube Mülhakı,

11 Nisan 1918'de İstanbul Merkez Komutanlığı Tahkik Heyeti Başkanı,

1 Şubat 1920'de İstanbul'da Askerî Misafirhane Müdürlüğüne atanmışken bu göreve katılmayıp, İstiklal Savaşına katılmak üzere 4 Mart 1920'de Anadolu'ya geçti.

31 Temmuz 1920'de Eskişehir Süvari Birlikleri Komutanlığında görevlendirildi. 10 Ocak 1921'de 14'üncü Süvari Alay Komutanı,

24 Ocak 1921'de 1'inci Süvari Tugay Komutanı (bu tugay sonradan 4'üncü Süvari Tümeni olmuştur),

27 Şubat 1921'de Merkez Ordusu emrindeki 6'ncı Süvari Tümen Komutanı,

30 Ağustos 1927'de 14'üncü Süvari Tümen Komutanı, 17 Şubat 1927'de 7'nci Kolordu 1'inci Süvari Tümen Komutanı, 22 Mart 1931'de emekliye ayrıldı.

14 Kasım 1940'ta yedekten silah altına alındı ve Konya Askerî Mıntıka Komutanlığına atandı. 21 Mart 1942'de yeniden emekli edilmiştir.

Katıldığı Savaşlar

1912-1913 Balkan Savaşı,

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı Devletince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirilmiştir.