Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Sabri Erçetin, Tümgeneral (1313 - Top.17) (1876 - 1956)


Mehmet Sabri Erçetin, Tümgeneral (1313 - Top.17) (1876 - 1956)

Aile Durumu

1876 yılında Bursa'da doğdu. Rıza Bey'in oğludur. 3 Mayıs 1956'da vefat etti. İstanbul Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. 27 Eylül 1988'de naaşı devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

27 Nisan 1894'te girdiği Topçu Harp Okulundan 31 Ocak 1898'de üsteğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

31 Ocak 1897'de teğmen,

31 Ocak 1898'de üsteğmen,

8 Nisan 1906'da yüzbaşı,

9 Temmuz 1908'de kıdemli yüzbaşı,

29 Kasım 1914'te binbaşı,

1 Eylül 1917'de yarbay,

10 Ocak 1921'de albay,

31 Ağustos 1922'de tümgeneral.

Askerî Görevleri

31 Ocak 1898'de 2'nci Ordu emrine 2'nci Ordu 9'uncu Topçu Alayı 6'ncı Batarya Takım Komutanı,

8 Nisan 1906'da 2'nci Ordu 2'nci Obüs Alayı 6'ncı Batarya Komutanı

22 Şubat 1908'de 2'nci Ordu Numune Tabur Komutan Vekili,

1909 yılında 15'inci Alay Obüs Tabur Komutanı,

Mart 1910'da Topçu Tecrübe Heyetinde,

14 Şubat 1912'de Konya Barut Fabrikası Müdürü,

1913 yılı sonunda kendi isteği üzerine Edirne'de 5'inci Topçu Alayı 1'inci Tabur Komutanı olarak atandı.

18 Nisan 1914'te 2'nci Kolordu 5'inci Topçu Alayı 1'inci Tabur Komutanı (Çanakkale Cephesi'nde),

Daha sonra Seddülbahir'de 14'üncü Kolordu Topçu Komutanı,

Ocak 1916'da 5'inci Topçu Alay Komutanı olarak atandı. Daha sonra aynı alay Nasıra'da bulunan 8'inci Kolordu 27'nci Tümen emrine girdi. Bu alayın bir taburuyla Kanal Harekâtına katıldı.

Mart 1916'da alay 3'üncü Tümen emrine girerek Şelali'ye hareket etti. Birinci Gazze Muharebesi'ne katıldı.

Daha sonra sırasıyla Gazze Grubu Komutanı ve 22'nci Kolordu Topçu Komutanı olarak görev yaptı.

20 Eylül 1918'de Cenin (Filistin'de)'de İngilizlere esir düştü. Seydibeşir'e esir karargâhına gönderildi.

12 Ocak 1920'de esaretten İstanbul'a döndü.

24 Ocak 1920'de Anadolu (Konya)'ya geçip 2'nci Ordu 41'inci Tümen Topçu Alay Komutanı,

Daha sonra Konya Merkez Komutanı olarak atandı. Bu görevde iken Konya Ayaklanmasının bastırılmasında görev aldı.

14 Haziran 1920'de Konya Mevki Komutanı,

Temmuz 1920'de Çivril Mıntıkası Komutanı olarak atandı (Daha sonra bu birlik Sol Kanat Müfrezesi Komutanlığı adını aldı).

Ekim 1920'de Müfrezeye iki alay daha katılarak Mürettep Tümen oluşturuldu ve bu tümenin komutanlığına atandı.

7 Ağustos 1921'de 4'üncü Tümen Komutanı,

25 Ağustos 1923'te Çatalca Müstahkem Mevki Komutanı (Edincik'te),

24 Eylül 1923'te İzmir Müstahkem Mevki Komutan Vekili ve daha sonra MSB İstanbul Askerî Mahkeme Üyesi,

15 Haziran 1924'te 3'üncü Kafkas Tümen Komutanı,

31 Ekim 1924'te 61'inci Tümen Komutanı,

28 Haziran 1925'te Generaller Mahkemesi Daimî Üyesi,

31 Ocak 1926'da Erzurum Müstahkem Mevki Komutanı olarak atandı.

1929 - 1930 yılları arasında Büyük Kumanda kursuna katıldı.

13 Şubat 1932'de Askerî Yargıtay Üyeliği görevine getirildi.

19 Aralık 1932'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Beşinci Derecen Mecidî Nişanı,

Donanma Madalyası,

Harp Madalyası

Gümüş Liyakat Madalyası,

Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

Alman Demir Salip Nişanı,

Avusturya Harp Nişanı,

İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.