Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Sabit Noyan, Orgeneral (1321-P.30) (1887-1967)


Mehmet Sabit Noyan, Orgeneral (1321-P.30) (1887-1967)

Aile Durumu

30 Mart 1887 yılında İstanbul'da doğdu. Ömer Faik Bey'in oğludur. 1967'de öldü. İstanbul-Zincirlikuyu Mezarlığında gömülü idi. Naaşı 29 Kasım 1988'de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Aralık 19O2'de Harp Okuluna girdi.

27 Mayıs 1905'te Harp Okulunu bitirdi.

1 Eylül 1908'de Harp Akademisini mümtaz yüzbaşı olarak bitirdi.

Yükselme Tarihleri

27 Mayıs 1905'te teğmen,

26 Eylül 1905'te üsteğmen,

1 Eylül 1908'de yüzbaşı (15 Mart 1911'de kurmaylığı onandı),

1 Eylül 1913'te kıdemli yüzbaşı,

19 Ağustos 1914'te binbaşı,

1 Mart 1921'de yarbay,

31 Ağustos 1922'de albay,

30 Ağustos 1927'de mirliva (tümgeneral),

30 Ağustos 1935'te korgeneral,

30 Ağustos 1945'te orgeneral.

Askerî Görevleri

1 Eylül 1908'de 3'üncü Ordu 70 inci Alay 2'nci Tabur 4'üncü Bölük Komutanı,

28 Mayıs 1910'da Selanik Astsubay Okulu 1'inci Bölük Komutanı,

9 Ocak 1911'de 24'üncü Alay 2'nci Tabur 4'üncü Bölük Komutanı,

24 Mayıs 1911'de 18'inci Tümen Kurmay Başkanı,

10 Ağustos 1913'te 6'ncı Kolordu Kurmayı,

22 Kasım 1913'te Harp Okulu Tabiye Öğretmeni,

8 Ocak 1914'te Müstakil 22'nci Hicaz Tümeni Kurmaylığına,

8 Temmuz 1915'te 22'nci Hicaz Tümeni Kurmay Başkanı,

23 Eylül 1916'da Taif'te esir düştü ve Mısır'a götürüldü.

21 Temmuz 1919'da esaretten döndü.

6 Ağustos 1919'da İstanbul'da Genelkurmay 4'üncü Şube Müdürü oldu.

8 Aralık 1920'de İnebolu'ya geçerek İstiklal Harbine katıldı.

10 Şubat 1921'de Ankara Subay Adayları Talimgâh Müdürü,

4 Haziran 1921'de Batı Cephesi emrinde 61'inci Tümen 190'ıncı Alay Komutanı,

19 Ekim 1921'de Askerî Okullar Müfettiş Muavini,

1 Şubat 1922'de 6'ncı Tümen Piyade Komutanı (Tugay Komutanı eşidi),

9 Ağustos 1922'de 1'inci Ordu Kurmay Başkanı Yardımcısı,

4 Eylül 1922'de 57'nci Tümen Komutanı,

10 Kasım 1924'de Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı,

8 Kasım 1927'de 5'inci Kafkas Tümen Komutanı,

26 Ekim 1928'de 5'inci Kolordu Komutan Vekili,

13 Nisan 1931'de 3'üncü Ordu Kurmay Başkanı,

1 Ocak 1933'te MSB Kara Müsteşarı,

2 Haziran 1934'te 20'nci Tümen Komutanı,

Nisan 1935'te 2'nci Kolordu Komutanı,

27 Temmuz 1938'de Genelkurmay Eğitim Başkan Muavini,

13 Haziran 1940'ta 1'inci Kolordu Komutanı,

25 Kasım 1941'de Örfi İdare (Sıkıyönetim) Komutanı,

29 Şubat 1944'te İstanbul Komutanı. (Sıkıyönetim Komutanlığı uhdesinde kalmak üzere),

29 Ağustos 1945'te 3'üncü Ordu Komutanı,

31 Ocak 1946'da Yüksek Askerî Şûra Üyesi ve 18 Mayıs 1948'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı (8 Aralık 1920'de katıldı.).

Nişan ve Madalyaları

Katıldığı harplerde Osmanlı Devletince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.