Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Nurettin (Sakallı), Korgeneral (1309 - P.31) (1873 - 1932)


Mehmet Nurettin (Sakallı), Korgeneral (1309 - P.31) (1873 - 1932)

Aile Durumu

1873 yılında Bursa'da doğdu. İbrahim Paşa'nın oğludur. 18 Şubat 1932'de İstanbul'da vefat etti..

Öğrenim Durumu

1 Haziran 1890 tarihinde girdiği Harp Okulundan 23 Mart 1893'te teğmen rütbesiyle mezun oldu. Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça biliyordu.

Yükselme Tarihleri

23 Mart 1893'te teğmen,

31 Ocak 1895'te üsteğmen,

22 Temmuz 1895'te yüzbaşı,

26 Ekim 1898'de kıdemli yüzbaşı,

7 Ağustos 1909'da binbaşı,

27 Kasım 1811'de yarbay,

29 Kasım 1914'te albay,

1 Mart 1918'de tümgeneral,

31 Ağustos 1922'de korgeneral.

Askerî Görevleri

23 Mart 1893'te 5'inci Ordu emrine,

16 Nisan 1893'te 40'ıncı Nizamiye Alayı 3'üncü Tabur 3'üncü Bölüğe,

16 Temmuz 1893'te 1'inci Ordu Karargâhına,

1897 Osmanlı - Yunan Savaşı'nda Enver Paşa'nın Yaverliğine,

26 Ekim 1898'de Padişah Yaverliğine,

1901'de Bulgaristan Hududu Komutanlığı Kurmay Heyetine,

Aralık 1907'de 3'üncü Ordu Karargâhına,

20 Aralık 1908'de 1'inci Ordu açığına,

14 Eylül 1909'da Küçükçekmece Kaymakamlığına,

2 Nisan 1910'da 2'nci Ordu 77'nci Nizamiye Alayı Komutanı,

1 Ocak 1911'de 2'nci Ordu 83'üncü Alay 1'inci Tabur Komutanı,

28 Ocak 1911'de 3'üncü Kolordu 19'uncu Nizamiye Alayı Komutanı,

27 Kasım 1911'de 14'üncü Kolordu açığına,

12 Ocak 1914'te 1'inci Kolordu 9'uncu Alay Komutanı,

29 Nisan 1914'te 2'nci Kolordu 4'üncü Tümen Komutanı,

20 Nisan 1915'te Irak ve Havalisi Komutanı,

29 Haziran 1915'te Basra ve Bağdat Valisi,

3 Ocak 1916'da 9'uncu Kolordu Komutanı,

Daha sonra 3'üncü Ordu Komutan Vekili,

5 Temmuz 1916'da Kolordu Komutanlığı yetkisiyle Muğla ve Antalya Havalisi Komutanı,

28 Ocak 1917'de 21'inci Kolordu Komutanı,

14 Kasım 1918'de 11'inci Kolordu Komutanı,

30 Aralık 1918'de 25'inci Kolordu Komutanı,

20 Ocak 1919'da Aydın Valisi,

29 Ocak 1919'da İzmir Valisi ve Bölge Komutanı olarak atandı. İzmir'in 15 Mayıs 1919'da Yunanlar tarafından işgalinden bir buçuk ay önce bu görevinden alındı.

Temmuz 1920'de Anadolu'ya geçerek İstiklal Savaşına katıldı.

9 Aralık 1920'de Merkez Ordusu Komutanı,

30 Haziran 1922'de 1'inci Ordu Komutanı,

1 Mart 1924'te Yüksek Askerî Şûra Üyesi olarak tayin edildi.

29 Ocak 1925'te emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1897 Osmanlı - Yunan Savaşı,

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

27 Ekim 1898'de Beşinci Dereceden Mecidî Nişanı,

Aralık 1915'te Alman İkinci Sınıf Demir Salip Nişanı,

Üçüncü Dereceden Osmani Nişanı,

6 Aralık 1916'da Altın Liyakat Madalyası,

13 Mayıs 1917'de Üçüncü Dereceden Kılınçlı Osmani Nişanı,

13 Eylül 1917'de İkinci Dereceden Kılınçlı Mecidî Nişanı,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.