Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Muhittin Kurtiş, Tümgeneral (1312 - P.14) (1876 - 1951)


Mehmet Muhittin Kurtiş, Tümgeneral (1312 - P.14) (1876 - 1951)

Aile Durumu

1876 yılında Şam'da doğdu. Ali Bey'in oğludur. 7 Ağustos 1951 tarihinde vefat etti.

Öğrenim Durumu

29 Nisan 1893 tarihinde girdiği Harp Okulundan 17 Ağustos 1896 tarihinde teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 17 Ocak 1900'de kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

17 Ağustos 1896'da teğmen,

1897'de üsteğmen,

17 Ocak 1900'de kurmay yüzbaşı,

2 Mart 1902'de kurmay kıdemli yüzbaşı,

8 Temmuz 1907'de kurmay binbaşı,

27 Kasım 1911'de kurmay yarbay,

14 Aralık 1915'te kurmay albay,

30 Ağustos 1931'de tümgeneral.

Askerî Görevleri

17 Ağustos 1896'da Genelkurmay 2'nci Şubeye,

18 Mart 1900'de 5'inci Ordu emrine,

24 Nisan 1900 tarihinde 29'uncu Süvari Alayı 5'inci Bölüğüne,

24 Aralık 1900'de 39'uncu Nizamiye Alayı 3'üncü Tabur 4'üncü Bölüğüne,

24 Ağustos 1901'de 25'inci Topçu Alayı 1'inci Bölüğüne,

23 Şubat 1902'de 5'inci Ordu Kurmaylığına,

8 Temmuz 1907'de 30'uncu Süvari Alayı Komutanı,

28 Aralık 1909'da Genelkurmay Dairesi 1'inci Şubeye,

13 Eylül 1910'da Selanik'te simli kurşun ve manganez madenlerinin keşfine,

17 Şubat 1913'te 42'nci Tümen Kurmay Başkanı,

28 Mart 1913'te Antalya Tümeni Müstahfız teşkilatına,

19 Temmuz 1913'te tekrar 42'nci Tümen Kurmay Başkanı,

12 Ocak 1914'te 3'üncü Kolordu 22'nci Nizamiye Alayı Komutanı,

5 Temmuz 1915'te 27'nci Tümen Komutanı,

30 Aralık 1915'te 23'üncü Tümen Komutanı,

25 Ekim 1916'da 3'üncü Ordu Menzil Müfettişi,

4 Eylül 1918'de 60'ıncı Tümen Komutanı,

25 Ocak 1919'da 61'inci Tümen Komutanı,

6 Kasım 1919'da 60'ıncı Tümen Komutanı,

21 Mayıs 1920'de 1'inci Kolordu Komutanı olarak atandı.

Bu görevinde iken Trakya'nın Yunanlar tarafından işgali üzerine 25 Temmuz 1920'de Bulgaristan'a iltica etti. 18 Aralık 1920'de İstanbul'a döndü.

Mart 1921 sonlarında Millî Mücadele'ye katılmak için İnebolu'ya geldi ise de 16 Nisan 1921'de İstanbul'a geri gönderildi.

19 Temmuz 1923'te açıkta iken emekli edildi.

9 Temmuz 1924'te Millî Savunma 2 Numaralı Divanıharp Üyeliği göreviyle tekrar hizmete alındı.

24 Ağustos 1931'de 17'nci Tümen Tugay Komutanı,

1 Ekim 1931'de Doğu Hudut Komutanı,

9 Ocak 1932'de 9'uncu Tümen Tugay Komutanı,

14 Eylül 1932'de 9'uncu Tümen Komutanı Vekili,

1 Ocak 1933'te 9'uncu Tümen Komutanı,

Haziran 1934'te Askerî Yargıtay Üyesi olarak tayin edildi.

14 Temmuz 1936'da yaş haddinden emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Dördüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

2 Nisan 1906'da Üçüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

1 Şubat 1914'te Üçüncü Dereceden Osmani Nişanı,

22 Ekim 1916'da Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

28 Mayıs 1917'de Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

19 Haziran 1917'de Alman İmparatorluğu'nun İkinci Sınıf Demir Salip Nişanı,

23 Eylül 1917'de Üçüncü Dereceden Kılınçlı Osmani Nişanı,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.