Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Kenan Dalbaşar, Korgeneral (1318-SV.7) (?-1935)


Mehmet Kenan Dalbaşar, Korgeneral (1318-SV.7) (?-1935)

Aile Durumu

İstanbul'da doğdu. Osman Nuri Bey'in oğludur. 7 Mart 1935'te öldü. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda gömülü idi. Naaşı 29 Kasım 1988'de Devlet Mezarlığı'na nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Mart 1900'de Harp Okulu'na girdi.

6 Aralık 1902'de Harp Okulu'nu bitirdi.

11 Ekim 1909'da Harp Akademisi'ne girdi.

19 Ekim 1912'de Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Almanca ve Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

6 Aralık 1902'de teğmen,

15 Mart 1908'de üsteğmen,

19 Ekim 1912'de yüzbaşı (kurmay) (4 Kasım 1913'de kurmaylığı onandı),

1 Mart 1914'te kıdemli yüzbaşı,

14 Aralık 1915'te binbaşı,

1 Mart 1918'de yarbay,

1 Eylül 1922'de albay,

30 Ağustos 1926'da mirliva (tümgeneral),

30 Ağustos 1931'de korgeneral.

Askerî Görevleri;

6 Aralık 1902'de 5'inci Kolordu emrinde,

31 Ağustos 1903'te 28'inci Süvari Alayında 3'üncü Bölük Komutanı,

10 Ocak 1905'te 8'inci Süvari Alayında Takım Komutanı,

15 Mayıs 1908'de 2'nci Ordu Emir Subayı,

14 Kasım 1908'de 2'nci Ordu 2'nci Hafif Süvari Alayında

3'üncü Bölük Takım Komutanı,

11 Ekim 1909'da Harp Akademisi öğreniminde,

4 Kasım 1912'de Bağımsız Süvari Tugayı Kurmay Başkanı,

14 Ekim 1913'te Türk-Bulgar Sınır Komisyonu'nda görevli,

15 Aralık 1913'te Genelkurmay 1'inci ve 3'üncü Şubelerinde,

6 Mayıs 1914'te tekrar Bulgar Sınır Komisyonunda,

8 Temmuz 1914'te Ordu Dairesi 1'inci Şubede,

3 Ağustos 1915'te Mürettep Süvari Tugay Kurmay Başkanı,

20 Şubat 1916'da 13'üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

1918'de Alman Batı Cephesini görmek üzere Almanya'ya gönderildi.

11 Ağustos 1918'de 5'inci Tümen Komutanlığına atandı. 29 Eylül 1921'de 41'inci Tümen Komutanı,

25 Nisan 1922'de Adana Bölgesi Komutanı,

13 Haziran 1922'de Garp Cephesi emrinde,

29 Eylül 1923'te Harp Akademisi Müdür Vekili ve Tabiye Öğretmeni,

20 Eylül 1925'te 1'inci Tümen Komutanı,

23 Ocak 1926'da Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı, sonra Genelkurmay II. Başkanı,

14 Aralık 1929'da 7'nci Tümen Komutanı,

7 Mart 1935'de 7'nci Kolordu Komutanı iken öldü.

Katıldığı Savaşlar

1911-1912 Trablusgarp Savaşı,

1912-1913 Balkan Savaşı,

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı, Alman, Avusturya-Macaristan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla; TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.