Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Mehmet Hayri, Kurmay Yarbay (1316 - Ağ. Top.2) (1879 - 1928)


Mehmet Hayri, Kurmay Yarbay (1316 - Ağ. Top.2) (1879 - 1928)

Aile Durumu

1879 yılında Konya'da doğdu. Şükrü Bey'in oğludur. 1928 yılında vefat etti.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1897'de girdiği Harp Okulundan Ocak 1901'de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 4 Ocak 1904'te kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

Ocak 1901'de teğmen,

15 Ocak 1902'de üsteğmen,

4 Ocak 1904'te kurmay yüzbaşı,

25 Mart 1906'da kurmay kıdemli yüzbaşı,

29 Temmuz 1909'da kurmay binbaşı,

19 Ağustos 1909'da kıdemli yüzbaşı (rütbe indiriminden dolayı)

27 Nisan 1910'da kurmay binbaşı,

14 Eylül 1915'te kurmay yarbay.

Askerî Görevleri

Harp Akademisinden mezun olduktan sonra 2'nci Ordu emrine atandı.

3 Şubat 1904'te 8'inci Topçu Alayı 4'üncü Bölüğe,

4 Ekim 1904'te 20'nci Nişancı Taburu 4'üncü Bölüğe,

3 Haziran 1905'te 8'inci Süvari Alayı 3'üncü Bölüğe,

13 Şubat 1906'da 2'nci Ordu Kurmaylığına,

11 Aralık 1907'de Edirne Askerî Yollar Müfettişliğine,

22 Aralık 1908'de 2'nci Ordu 1'inci Şubeye,

29 Temmuz 1909'da 2'nci Ordu 9'uncu Nizamiye Alayı 3'üncü Tabura,

6 Şubat 1911'de Edirne Astsubay Okulu Komutanı,

14 Haziran 1911'de geçici olarak 4'üncü Kolordu Kurmaylığına,

27 Şubat 1912'de Genelkurmay Başkanlığı emrine,

1 Temmuz 1912'de Edirne, Kırcaali, Gümülcine Mustahfız Tümenlerinin teftişine,

21 Eylül 1912'de Kırcaali Kolordusu Kurmay Başkanı olarak atandı. Bu görevi sırasında Bulgaristan'a esir düştü.

25 Ekim 1913'te esaretten döndü ve Genelkurmay Başkanlığı 3'üncü Şubeye atandı.

19 Ocak 1914'te İstanbul Boğazı Müstahkem Mevki Kurmaylığı,

12 Nisan 1914'te 1'inci Ağır Topçu Tugay Komutan Vekili,

16 Haziran 1914'te asaleten 1nci Ağır Topçu Tugay Komutanı,

8 Nisan 1915'te Çatalca Müdafaa Hattı Kurmay Başkanı,

27 Mayıs 1915'te Zonguldak Müstahkem Mevki Komutanı,

9 Haziran 1917'de 44'üncü Tümen Komutanı,

22 Ağustos 1917'de 52'nci Tümen Komutanı,

7 Kasım 1917'de Zonguldak Müstahkem Mevki Komutanı,

4 Ocak 1918'de 6'ncı Tümen Komutanı,

5 Ağustos 1918'de 53'üncü Tümen Komutanı,

10 Ekim 1918'de Personel Dairesi emrine,

18 Kasım 1918'de 1'inci Tümen Komutanlığı uhdesinde olmak üzere Zonguldak Kömür Heyeti Başkanı,

30 Mart 1919'da 41'inci Tümen Komutanı,

Daha sonra 14'üncü Süvari Tümeni Komutanı,

16 Eylül 1920'de 20'nci Atlı Piyade Tümeni Komutanı olarak atandı.

18 Mayıs 1921'de kendi isteği üzerine emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

23 Haziran 1916'da İkinci Dereceden Demir Salip Nişanı,

25 Ekim 1916'da Harp Madalyası,

23 Eylül 1917'de Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

16 Ağustos 1918'de Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1925 yılında Rumiye Başkonsolosluğu,

1926 yılında Üsküp Konsolosluğu görevinde bulundu.