Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Kemalettin Sami, Korgeneral (1321.İs.1) (1884-1934)


Kemalettin Sami, Korgeneral (1321.İs.1) (1884-1934)

Aile Durumu

1884 yılında Sinop'ta doğdu. Abdurrahman Sami Bey'in oğludur. 15 Nisan 1934'te öldü. İstanbul'da Eyüpsultan 16 Mart Şehitliğinde gömülü idi. Naaşı 25 Ekim 1988'de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Aralık 1902'de Mühendishane-i Berrî-i Hümayuna girdi.

27 Mayıs 1905'te Mühendishane-i Berrî-i Hümayunu bitirdi.

1 Eylül 1908'de Harp Akademisinden mezun oldu. Almanca ve Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

27 Mayıs 1905'te teğmen,

26 Eylül 1906'da üsteğmen,

1 Eylül 1908'de yüzbaşı (kurmay),

1 Mart 1914'te binbaşı,

20 Ekim 1917'de yarbay,

1 Mart 1921'de albay,

31 Ağustos 1922'de mirliva (tümgeneral),

30 Ağustos 1926'da korgeneral.

Askerî Görevleri

1 Eylül 1908'de 4'üncü Ordu emrine verilerek, 22'nci Topçu Alayı 3'üncü Batarya Komutanı,

14 Mayıs 1910'da 22'nci Süvari Alayı ve 76'ncı Piyade Alayında kurmay stajlarını yaptı. Bu arada Erzincan'daki 17'nci Tümen Kurmaylığında ve Aşiret Alayları Tensik

Komisyonunda çalıştı.

17 Kasım 1910'da Genelkurmayda,

12 Nisan 1911'de Harp Okulu Tabiye Öğretmen Yardımcılığında bulundu.

20 Ekim 1911'de Mürettep Yanya Kolordusu Kurmaylığına atandı.

11 Şubat 1912'de Harp Okulu öğretmenliğine getirildi.

9 Haziran 1912'de yarışma sınavını kazanarak, öğrenim için Almanya'ya gönderildi.

29 Eylül 1912'de Yanya Kolordusu 1'inci Şube Müdürü (bu görevi sırasında kolundan yaralandı) oldu.

15 Aralık 1913'te Genelkurmay 2'nci (İstihbarat) Şube Müdür Yardımcısı,

20 Mayıs 1914'te Karadeniz Boğazı İstihkâm İnşaat Komisyonu Başkanı, sonra bu müstahkem mevkiin istihkâm subayı,

25 Ocak 1915'te Karadeniz Boğazı Müstahkem Mevki Komutanlığı Kurmay Başkanı,

11 Temmuz 1915'te Çanakkale Kuzey Grubu (3'üncü Kolordu) Kurmayı olarak hizmet etti.

1 Eylül 1915'te, Çanakkale'de yaralandığından, Genel Karargâh İstihbarat Şubesine alındı.

29 Eylül 1915'te Şehzade Ömer Faruk Efendi ile Avrupa'ya gitti.

25 Şubat 1917'de 2'nci Bulgar Ordusu Karargâhında irtibat subayı,

2 Mayıs 1917'de İstihkâm Kıtaları ve Müstahkem Mevkiler Genel Müfettişliği Kurmay Başkanı,

18 Ağustos 1917'de Hicaz Seferî Kuvvetleri Kurmay Başkanı,

28 Ocak 1918'de 8'inci Kolordu Kurmay Başkanı,

25 Nisan 1918'de Berlin Ataşemiliter Yardımcılığına atandıysa da iptal edildi ve 8 Mayıs 1918'de Ukrayna Ataşemiliteri, 6 Haziran 1918'de Kuzey Kafkas Ordusu Kurmay Başkanı,

8 Haziran 1918'de 9'uncu Ordu Menzil Müfettişliğine,

20 Haziran 1918'de de 10'uncu Kafkas Tümen Komutan Vekilliğine değiştirildi.

13 Ekim 1919'da İstanbul Muhafızlığı ve 25'inci Kolordu Komutan Yardımcısı,

27 Ekim 1919'da 10'uncu Kafkas Tümen Komutanı,

22 Kasım 1920'de İstanbul'dan İstiklal Harbine katılmak üzere kaçıp Ankara'ya geldi. Ankara Komutanlığı ile görevlendirildi.

18 Aralık 1920'de Ankara Komutanlığına ilaveten 1'inci Tümen Komutanı,

4 Mayıs 1921'de 4'üncü Grup Komutanı,

13 Eylül 1921'de 4'üncü Kolordu Komutanı,

3 Ağustos 1924'te izinli addedilerek Berlin Büyükelçiliğine atandı.

24 Eylül 1928'de askerlikten emekli oldu.

15 Nisan 1934'te Berlin Büyükelçisi iken vefat etti.

SİVİL HAYATTAKİ GÖREVLERİ

1923-1924'te Sinop Milletvekili, 1924-1934'te Berlin Büyükelçisi.

Katıldığı Savaşlar

1912-1913 Balkan Savaşı,

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı, Alman ve Afgan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve takdirname ile ödüllendirilmiştir.