Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Kâzım Sevüktekin, Tümgeneral (1311 - b.P.5) (1877 - 1949)


Kâzım Sevüktekin, Tümgeneral (1311 - b.P.5) (1877 - 1949)

Aile Durumu

1877 yılında İstanbul’da doğdu. Mehmet Şevki Bey’in oğludur. 1 Nisan 1949’da vefat etti ve İstanbul Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. Naaşı 27 Eylül 1988’de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mayıs 1892’de girdiği Harp Okulundan 13 Mart 1895’te teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

13 Mart 1895’te teğmen,

22 Temmuz 1896’da üsteğmen,

8 Ocak 1898’de yüzbaşı,

15 Temmuz 1902’de kıdemli yüzbaşı,

18 Ekim 1906’da binbaşı,

29 Kasım 1914’te yarbay,

28 Temmuz 1918’de albay,

31 Ağustos 1922’de tümgeneral.

Askerî Görevleri

13 Mart 1895’te 2’nci Ordu emrine,

2 Nisan 1895’te 10’uncu Alay 4’üncü Tabur 3’üncü Bölüğüne,

1 Mayıs 1895’te 12’nci Alay 4’üncü Tabur 2’nci Bölüğüne,

22 Temmuz 1896’da 5’inci Ordu 36’ncı Nizamiye Alayı 3'üncü Tabur 1’inci Bölüğüne,

22 Eylül 1896’da 2’nci Ordu 12’nci Nizamiye Alayı 2’nci Tabur 3’üncü Bölüğüne,

8 Ocak 1898’de 11’inci Nizamiye Alayı 2’nci Tabur 2’nci Bölük Komutanı,

23 Mart 1898’de Genelkurmay Dairesi Resimhanesine,

4 Mart 1909’da 1’inci Ordu 8’inci Alay 2’nci Taburuna (1911 yılı teşkilatında bu taburun adı, 9’uncu Alay 1’inci Tabur olmuştur.),

21 Aralık 1911’de 1’inci Kolordu 3’üncü Nişancı Taburu Komutanı,

12 Ocak 1914’te 5’inci Kolordu 41’inci Nizamiye Alayı Komutan Muavini,

14 Mart 1914’te 5’inci Kolordu Astsubay Numune Taburu Komutanı,

1914 yılı sonunda 4’üncü Alay Komutanı (Bu Alayla Çanakkale Muharebelerine katıldı.),

7 Temmuz 1916’da 13’üncü Tümen Komutanı,

20 Eylül 1916’da 7’nci Tümen Komutanı,

14 Ekim 1916’da 2’nci Ordu Menzil Müfettiş Muavini,

16 Ocak 1917’de 11’inci Tümen Komutanı,

1 Aralık 1918’de 20’nci Kolordu Komutan Vekili,

25 Haziran 1919’da Harbiye Dairesi Tedarik Komisyonuna,

Daha sonra Rüsumat Muhafaza Müdürü,

7 Kasım 1920’de Beyoğlu İnzibat Mıntıkası Komutanı olarak atandı.

30 Haziran 1921’de açığa alındı ve Anadolu’ya geçti.

Batı Cephesi Depo Kıtaat Müfettişliğine atandı.

Daha sonra Sivrihisar ve Havalisi Komutanı,

14 Temmuz 1921’de 8’inci Tümen Komutanı,

23 Eylül 1923’te 5’inci Kafkas Tümeni Komutanı,

18 Aralık 1924’te tekrar 8’inci Tümen Komutanı olarak atandı.

27 Aralık 1927’de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1897 Osmanlı - Yunan Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

17 Temmuz 1897’de Yunan Muharebe Madalyası,

Ağustos 1915’te Harp Madalyası,

1915 yılında Kılınçlı Gümüş Liyakat Madalyası,

Alman İmparatorluğunun İkinci Sınıf Demir Salip Madalyası,

1916 yılında Kılınçlı Gümüş İmtiyaz Madalyası,

1918 yılında Alman İmparatorluğu’nun Birinci Sınıf Demir Salip Madalyası,

1921 yılında Kızılay Madalyası,

1922 yılında Altın Liyakat Madalyası,

1926 yılında TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ve takdirname ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1928 - 1943’te III., IV., V., VI., VII. Dönem Diyarbakır Milletvekilli,

1946’da VIII. Dönem Mardin Milletvekilli olarak görev yaptı.