Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Kâzım İnanç, Korgeneral (1315 - P.29) (1880 - 1938)


Kâzım İnanç, Korgeneral (1315 - P.29) (1880 - 1938)

Aile Durumu

1880 yılında Diyarbakır'da doğdu. Hakkı Bey'in oğludur. 21 Eylül 1938 tarihinde öldü. İstanbul Edirnekapı Şehitliğinde gömülü idi. Naaşı 25 Ekim 1988'de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Mart 1897'de Harp Okuluna girdi.

17 Ocak 1900'de Harp Okulunu bitirdi.

6 Aralık 1902'de Harp Akademisinden mezun oldu.

1911-1912'de Alman ordusunda eğitim gördü.

Almanca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

17 Ocak 1900'de teğmen,

2 Şubat 1901'de üsteğmen,

6 Aralık 1902'de yüzbaşı (kurmay),

9 Mart 1905'te kıdemli yüzbaşı,

14 Haziran 1909'da binbaşı,

7 Mart 1915'te yarbay,

14 Aralık 1915'te albay,

1 Mart 1918'de mirliva (tümgeneral),

4 Ekim 1924'te korgeneral.

Askeri Görevleri

6 Aralık 1902'de kurmay stajlarını yapmak üzere 5'inci Ordu emrine,

23 Şubat 1904'te Genelkurmay 1'inci Şubeye verildi.

31 Mart 1909'da 3'üncü Ordu 2'nci Avcı Tabur Komutanı,

14 Haziran 1909'da 1'inci Ordu 2'nci Alay 1'inci Tabur Komutanı oldu.

20 Mart 1911'de mesleki bilgisini geliştirmek üzere Almanya'ya gönderildi.

26 Mart 1912'de Genelkurmay 3'üncü Şubeye atandı.

29 Eylül 1912'de 15'inci Kolordu 1'inci Şube Müdürü,

22 Ekim 1912'de Şarkî Rumeli Ordusu 3'üncü Şube Müdürü,

24 Kasım 1912'de Genel Karargâh 2'nci Şube Müdürü,

10 Ağustos 1913'te Roma Ataşemiliteri,

3 Ağustos 1914'te 1'inci Ordu İstihbarat Şube Müdürü, 29 Kasım 1914'te 1'inci Ordu Harekât Şube Müdürü, 12 Şubat 1915'te 1'inci

Ordu Kurmay Başkanı,

15 Mart 1915'te 5'ici Ordu Kurmay Başkanı,

12 Haziran 1917'de Yıldırım Ordular Grubu Kurmay Başkanı,

5 Kasım 1918'de Genelkurmay II. Başkanı oldu ve 11 Nisan 1920'de görevinden azledilerek açığa alındı.

27 Haziran 1920'de İstiklal Harbine katılmak üzere Ankara'ya geldi. TBMM Başkanlığı emrinde olarak Batı Cephesi Komutanlığı bölgesinde emniyet, asayiş ve asker alma işlerini yürütmekle görevlendirildi.

12 Kasım 1920'de Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı, 8 Ağustos 1921'de

Başkomutanlık Kalemi Başkanı,

21 Mart 1922'de 6'ncı Kolordu Komutanı,

7 Ekim 1924'te 9'uncu Kolordu Komutanı,

31 Ekim 1924'te 3'üncü Ordu Komutanı olup,

20 Haziran 1925'te özür bildirip görevinden istifa etti.

22 Ağustos 1926'da Samsun Valisi.

21 Ekim 1928'de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912-1913 Balkan Savaşı,

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı, Alman, Romanya, Avusturya-Macaristan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve takdirname ile ödüllendirilmiştir.