Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Kâzım Fikri Özalp, Orgeneral (1318 - P.29) (1882 - 1968)


Kâzım Fikri Özalp, Orgeneral (1318 - P.29) (1882 - 1968)

Aile Durumu

1882 yılında Köprülü’de doğdu. Süvari Albay İsmail Nazmi Bey’in oğludur. 6 Haziran 1968’de vefat etti. Ankara Cebeci Askerî Şehitliğine defnedildi. Naaşı 30 Ağustos 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

Üsküp Askerî Rüştiyesi (Ortaokulu), Manastır Askerî İdadisi (Lisesi)ni bitirdikten sonra 14 Mart 1897’de girdiği Harp Okulundan 6 Aralık 1902’de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 5 Kasım 1905’te mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

6 Aralık 1902’de teğmen,

6 Aralık 1903’te üsteğmen,

5 Kasım 1905’te yüzbaşı (28 Mart 1911’de kurmaylığı onandı),

5 Kasım 1911’de kıdemli yüzbaşı,

17 Mart 1914’te kurmay binbaşı,

20 Mayıs 1915’te kurmay yarbay,

1 Eylül 1917’de kurmay albay,

12 Eylül 1921’de mirliva (tümgeneral),

25 Eylül 1922’de korgeneral,

30 Ağustos 1926’da orgeneral.

Askerî Görevleri

Harp Akademisinden mezun olduktan sonra 3’ncü Ordu emrine atandı.

3 Şubat 1906’da 3’ncü Ordu 36’ncı Alay 1’inci Tabur 2’nci Bölük Komutanı olarak tayin edildi ve Selanik - Karasulu istasyonları arasındaki demir yolu hattını korumakla görevlendirildi. Bu görevde iken Gevgili ve Menlik yakınlarında Bulgar çeteleri ile çok başarılı çarpışmalar yaptı.

Nisan 1908’de Serez Redif Tümeni Kurmaylığına tayin edildi.

31 Mart 1909’da İstanbul’da başlayan ve 31 Mart Vakası olarak bilinen isyanın bastırılmasında görev aldı.

9 Ağustos 1910’da Menlik İlçe Kaymakamı,

8 Kasım 1911’de 5’inci Kolordu Kurmay Heyetine,

29 Kasım 1911’de Selanik Jandarma Alayı Takip Taburu Komutanı,

23 Eylül 1912’de Edremit Redif Tümeni Kurmay Başkanı,

29 Eylül 1912’de Vardar Ordusu kuruluşundaki 5’inci Kolordu Kurmaylığına,

25 Haziran 1913’te Çatalca Ordusu Sol Cenah (Kanat) Komutanlığı Kurmay Heyetine,

9 Kasım 1913’te 1’inci Kolordu Kurmaylığına,

17 Mart 1914’te Van Jandarma Alay Komutanı,

26 Mart 1915’te Seyyar Jandarma Tümen Komutanı olarak atandı. Bu tümen ile Dilmen, Rumiye, Hoy, Saray ve Van yakınlarında Ruslarla giriştiği muharebelerde başarı elde etti.

15 Ağustos 1915’te 36’ncı Tümen Komutanı,

11 Ocak 1918’de 37’nci Kafkas Tümen Komutanı, (Bu görevde iken 10’uncu ve 3’üncü Kafkas Tümenleri de emrine verildi, Trabzon ve Batum’un işgaliyle görevlendirildi.)

31 Aralık 1918’de 60’ıncı Tümen Komutanı,

9 Ağustos 1919’da 61’inci Tümen Komutanı olarak tayin edildi. Heyeti Temsiliye kararıyla Kuzey Cephesi Komutanlığına atandı. Bu görevdeyken millî kuvvetlerle birlikte Anzavur Ayaklanması’nı bastırdı.

23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisinde Birinci Dönem Balıkesir Milletvekili seçildi.

6 Nisan 1921’de Kocaeli Bölge Komutanı ve sonra Mürettep Kolordu Komutanı,

7 Eylül 1921’de 3’üncü Kolordu Komutanı,

14 Ocak 1922’de Millî Savunma Bakanı,

26 Kasım 1924’te TBMM Başkanı olarak göreve başladı.

6 Temmuz 1927’de isteğiyle emekliye ayrıldı.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

15 Ağustos 1915 yılında muharebe gümüş imtiyaz madalyası,

23 Mayıs 1917’de Almanya İmparatorluğu’nun İkinci Sınıf Demir Salip Nişanı,

Mayıs 1918’de 3’üncü Dereceden Mecidî Nişanı,

5 Haziran 1918’de Muharebe Altın Liyakat Madalyası,

Haziran 1918’de Harp Madalyası,

Haziran 1918’de Harp Alametli Leopold Şövalye Madalyası,

21 Kasım 1923’te Kırmızı ve yeşil şeritli İstiklal madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1920 - 1946 Balıkesir Milletvekili ve aynı zamanda 26 Mart 1924 - 1935 TBMM Başkanı,

1935 yılında tekrar Millî Savunma Bakanı,

VI., VII., VIII. Dönemlerde Balıkesir,

IX. Dönem Van Milletvekili seçildi.

Yazdığı Eserler

“Millî Mücadele 1919 - 1922” adlı eseri iki cilt hâlindedir.