Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / İzzettin Çalışlar, Orgeneral (1319-Top.2) (1882-1951)


İzzettin Çalışlar, Orgeneral (1319-Top.2) (1882-1951)

Aile Durumu

1882'de Yanya'da doğdu. Ataullah Bey'in oğludur. 20 Ağustos 1951'de öldü. İstanbul-Edirnekapı Şehitliğinde gömülü idi. Naaşı 25 Ekim 1988'de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Şubat 1901'de Mühendishane-i Berrî-i Hümayuna girdi.

1 Eylül 1903'te Mühendishane-i Berrî Hümayunu bitirdi.

26 Eylül 1906'da Harp Akademisinden mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

1 Eylül 1903'te teğmen,

18 Eylül 1904'te üsteğmen,

26 Eylül 1906'da yüzbaşı (kurmay),

7 Kasım 1913'te kıdemli yüzbaşı,

12 Nisan 1914'te binbaşı,

14 Eylül 1916'da yarbay,

10 Ocak 1921'de albay,

31 Ağustos 1922'de mirliva (tümgeneral),

30 Ağustos 1926'da korgeneral,

30 Ağustos 1930'da orgeneral.

Askerî Görevleri

26 Eylül 1906'da kurmay stajı için 3'üncü Ordu emrinde,

1 Ekim 1906'da 17'nci Seyyar Jandarma Alayı 1'inci Batarya Komutanı ve sonra 21'inci Alay 1'inci Tabur Komutan Vekili,

13 Ocak 1909'da 3'üncü Ordu Karargâhında (Hareket Ordusunun 1'inci Mürettep Tümen Kurmay Başkanlığını yaptı).

19 Kasım 1910'da 3'üncü Ordu 21'inci Alay 4'üncü Tabur Komutanı,

16 Ocak 1911'de Üsküp Redif Tümen Kurmaylığında,

23 Mart 1911'de 5'inci Kolordu 15'inci Nizamiye Tümeni Kurmaylığında,

27 Aralık 1911'de 5'inci Kolordu Kurmaylığında,

23 Temmuz 1913'te Fatih Redif Tümeni Kurmaylığında,

1 Eylül 1913'te Yozgat Redif Tümeni Kurmaylığında,

20 Aralık 1913'te 15'inci Nizamiye Tümeni Kurmaylığında,

4 Mart 1914'te Genelkurmay 3'üncü Şubede,

9 Ağustos 1914'te Edirne Kalesi Komutanlığı Kurmaylığında,

11 Mart 1915'te 19'uncu Tümen Kurmay Başkanı,

16 Ağustos 1915'te Anafartalar Grubu Kurmay Başkanı,

21 Şubat 1916'da, 16'ncı Kolordu Kurmay Başkanı,

16 Haziran 1917'de 2'inci Ordu Kurmay Başkanı,

5 Kasım 1918'de Genel Karargâh Kurmaylığına,

1920 yılında Muamelâtı Zatiye (Personel Başkanlığı ) emrine atandı ise de, 1 Temmuz 1920'de Mudanya'ya çıkarak Milli Ordu'ya katıldı.

24 Temmuz 1920'de 20'nci Kolordu Komutan Vekili, 20'nci Kolordunun lağvı üzerine 23'üncü Tümen Komutanı,

23 Eylül 1920'de 61'inci Tümen Komutanı,

4 Mayıs 1921'de 1'inci Grup Komutanı,

15 Eylül 1921'de 1'inci Kolordu Komutanı ve 9 Eylül 1922'den itibaren ek görevle İzmir Askeri Valisi,

23 Temmuz 1923'te İzmir Askerî Mahkeme Üyesi,

13 Ocak 1923'te Aydın Milletvekili oldu.

31 Kasım 1924'te milletvekilliğinden istifa etti.

20 Haziran 1925'te 3'üncü Ordu Müfettişi (Komutanı),

22 Kasım 1933'te 2'nci Ordu Müfettişi,

20 Aralık 1939'da isteğiyle emekliye ayrıldı.

Sivil Hayattaki Görevleri

1939'da Aydın Milletvekili;

1940'da Muğla Milletvekili (VI. ve VII. dönem), 1947'de Balıkesir Milletvekili (VIII. dönem).

Katıldığı Savaşlar

1912-1913 Balkan Savaşı

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919-1922 İstiklal Savaşı.

Nişan, Madalya ve Takdirnameleri

Katıldığı harplerde Osmanlı, Alman, Avusturya-Macaristan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla; TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve takdirname ile ödüllendirilmiştir.