Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / İbrahim Refet Bele, Tümgeneral (1314 - P.39) (1881 - 1963)


İbrahim Refet Bele, Tümgeneral (1314 - P.39) (1881 - 1963)

Aile Durumu

1881 yılında Selanik’te doğdu. Mehmet Servet Bey’in oğludur. 2 Ekim 1963’te vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında defnedildi. Ailesinin yerinde kalması isteği üzerine devlet mezarlığına nakledilemedi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1896’da girdiği Harp Okulundan 25 Aralık 1898’de mezun oldu. 13 Eylül 1909’da girdiği Harp Akademisine savaş nedeniyle ara verdi ve 1 Kasım 1912’de birincilikle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

25 Aralık 1898’de teğmen,

29 Aralık 1903’te üsteğmen,

10 Şubat 1906’da yüzbaşı;

7 Ocak 1913’te kurmay binbaşı,

28 Şubat 1915’te kurmay yarbay,

14 Aralık 1916’da kurmay albay,

1 Ocak 1921’de tümgeneral.

Askerî Görevleri

25 Aralık 1898’de 3’üncü Ordu emrine atandı.

2 Ocak 1899’da 3’üncü Ordu 67’nci Alay 3’üncü Tabur 2’nci Bölük Takım Komutanı,

6 Kasım 1899’da 65’inci Alay 2’nci Tabur 4’ncü Bölük Komutanı olarak atandı.

29 Aralık 1903’te 3’üncü Ordu 107’nci Redif Alayı 3’üncü Tabur 3’üncü Bölük Takım Komutanı,

12 Şubat 1905’te Selanik Merkez Jandarma Taburu Vodina Bölüğüne atandı.

Ekim 1909’da yeniden Harp Akademisine devam etti.

26 Ekim 1910’da 2’nci Ordu 9’uncu Alay 3’üncü Tabur 4’üncü Bölüğe,

26 Eylül 1912’de Genel Karargâh Kurmaylığına tayin edildi.

5 Eylül 1913’te Edirne Jandarma Alay Komutanı, Ordu Sahra Jandarma Komutanı,

20 Aralık 1913’te Alman Askerî Islah Heyeti refakatinde kurmay Başkanı olarak atandı.

3 Ağustos 1914’te 4’üncü Ordu kurmaylığına,,

7 Mart 1915’te 10’uncu Tümen Komutanı,

10 Mart 1915’te Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanı (Ma‘an’da),

11 Ağustos 1915’te 23’üncü Tümen Komutanı,

30 Aralık 1915’te 3’üncü Tümen Komutanı,

13 Aralık 1916’da 11’inci Tümen Komutanı, daha sonra Kudüs Menzil Müfettişi,

18 Ocak 1916’da 43’üncü Tümen Komutanı,

3 Nisan 1917’de 53’üncü Tümen Komutanı,

29 Temmuz 1917’de 22’nci Kolordu Komutan Vekili,

9 Ekim 1917’de 22’nci Kolordu Komutanı,

17 Ekim 1918’de Jandarma Genel Komutanı,

17 Mayıs 1919’da 3’üncü Kolordu Komutanı olarak atandı. Bu görevindeyken Mustafa Kemal ile birlikte İstanbul’dan ayrılarak 19 Mayıs'ta Samsun’a geldi.

23 Temmuz'da katıldığı Erzurum Kongresi’nde Heyeti Temsiliye üyeliğine seçildi.

23 Ekim 1919’da Heyeti Temsiliye tarafından Batı Anadolu’daki durumu yerinde görmek ve komutanlar arasında birliği sağlamak üzere görevlendirildi.

10 Aralık 1919’da Nazilli’de Aydın Kuvayımilliye Komutanlığını üstlendi.

14 Haziran 1920’de Yozgat Ayaklanmasının bastırılmasına bir süvari birliği ile katıldı.

18 Ağustos'ta Ankara’ya geldi ve İzmir Milletvekili olarak TBMM’nin Genel Kuruluna takdim edildi.

6 Eylül 1920’de İçişleri Bakanı (Dâhiliye Vekilliğine) seçildi.

9 Kasım 1920’de Batı Cephesi Güney Kesimi Komutanı olarak atandı.

30 Haziran 1921’de tekrar İçişleri Bakanlığına seçildi.

5 Ağustos 1921’de ek görevle Millî Savunma Bakanlığına getirildi.

10 Ekim 1921’de İçişleri Bakanlığından ayrıldı.

10 Ocak 1922’de Millî Savunma Bakanlığından istifa edip milletvekilliği görevine devam etti.

9 Ekim 1922’de TBMM Hükûmetinin İstanbul Temsilciliğine atandı ve Doğu Trakya’yı teslim almakla görevlendirildi.

8 Ekim 1923’te Trakya Komutanlığı görevi sona erdiğinden İstanbul Milletvekili sıfatıyla TBMM’de hizmetine devam etti.

9 Kasım 1924’te Halk Fırkasından istifa etti.

17 Kasımda kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasında yer aldı.

1 Kasım 1926’da milletvekilliğinden istifa etti.

8 Aralık 1926’da kendi isteğiyle emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

1913 yılında Dördüncü Dereceden Osmani Nişanı,

1915 yılında Almanya’nın İkinci Dereceden Demir Salip Nişanı,

23 Eylül 1916’da Gümüş İmtiyaz Madalyası,

3 Nisan 1917’de Muharebe Altın Liyakat Madalyası,

13 Ağustos 1917’de Avusturya ve Macaristan Hükûmeti tarafından Kılınçlı İkinci Dereceden Mecidî Nişanı

25 Ağustos 1917’de Almanya İmparatoru tarafından Birinci Dereceden Demir Salip Madalyası,

İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1935 yılında yeniden İstanbul milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. VI, VII ve VIII. Dönemlerde de İstanbul milletvekili seçilerek TBMM’deki yerini 1950 yılına kadar korudu.

8 Nisan 1950’de Beyrut’taki Birleşmiş Milletler Orta Doğu Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı Türkiye Delegeliğine atandı. 22 Şubat 1961’de bu görevden ayrıldı.