Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Hüseyin Hüsnü Emir Erkilet, Tümgeneral (1320 - P.5) (1883 - 1958)


Hüseyin Hüsnü Emir Erkilet, Tümgeneral (1320 - P.5) (1883 - 1958)

Aile Durumu

12 Mart 1883’te İstanbul - Kadırga’da doğdu. Emiroğulları’ndan Halil Bey’in oğludur. 1958 yılında vefat etti. Ankara’da Asri Mezarlık’a defnedildi.

Öğrenim Durumu

15 Ocak 1902’de girdiği Harp Okulundan 19 Nisan 1904’te teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 20 Eylül 1907’de kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. 19 Temmuz 1910 - 1912’de Almanya’da meslekî eğitim ve öğrenim gördü.

Almanca ve Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

19 Nisan 1904’te teğmen,

20 Mayıs1905’te üsteğmen,

20 Eylül 1907’de kurmay yüzbaşı,

12 Ekim 1909’da kurmay kıdemli yüzbaşı,

29 Kasım 1914’te kurmay binbaşı,

1 Mart 1917’de kurmay yarbay,

1 Mart 1922’de kurmay albay,

30 Ağustos 1926’da tümgeneral.

Askerî Görevleri

20 Eylül 1907’de kurmay stajı için 2’nci Ordu emrine,

10 Ekim 1907’de 8’inci Topçu Alayı 6’ncı Batarya Komutanı,

1908’de 21’inci Tümen Kurmay Başkanı,

12 Ekim 1909’da Genelkurmay Başkanlığı 2’nci Şubeye,

29 Eylül 1912’de Şark Ordusu Harekât Şubesine,

7 Aralık 1912’de Çatalca Ordusu Menzil Müfettişliği Kurmayı,

22 Ekim 1913’te Harp Okulunda öğretmen,

15 Aralık 1913’te Genelkurmay Başkanlığı 1’inci Şubeye,

8 Ocak 1914’te 5’inci Kolordu Kurmay Başkanı,

12 Ağustos 1915’te 14’üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

9 Ekim 1915’te Makenzen Ordular Grubu Karargâhı’nda delege,

1 Temmuz 1917’de Yıldırım Ordular Grubu Kurmay Başkan Yardımcısı,

26 Ocak 1918’de 4’üncü Ordu Kurmay Başkanı,

8 Haziran 1918’de 9’uncu Ordu Kurmay Başkanı,

12 Ağustos 1919’da 2’nciOrdu Kurmay Başkanı,

15 Ocak 1919’da Harp Akademisinde Tabiye ve Kurmay Ödevleri Öğretmeni,

17 Ocak 1920’de İstanbul’da Genelkurmay 3’üncü Şube Müdürü ve Harp Tarihi Encümeni Başkanı,

3 Ağustos 1921’de Bern Ataşesi görevine getirildi.

3 Eylül 1921’de İstiklal Savaşı’na katılmak üzere İnebolu’ya hareket etti.

15 Eylül 1921’de Ankara’ya geldi ve 7’nci Tümen Komutanlığına atandı.

19 Kasım 1921’de 2’nci Ordu Kurmay Başkanı,

14 Kasım 1922'de 1’inci Tümen Komutanı,

2 Ocak 1924'de Genelkurmay Eğitim Daire Başkanı ve Genelkurmay 2’nci Başkanı,

27 Ağustos 1928’de 7’nci Tümen Komutanı,

2 Ocak 1924’te Genelkurmay Eğitim Daire Başkanı ve Genelkurmay 2’nci Başkanı,

27 Ağustos 1928’de 7’nci Tümen Komutan,

14 Ocak 1929’da İzmir Müstahkem Mevki Komutanı olarak atandı.

18 Ocak 1932’de emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Katıldığı harplerde Osmanlı, Alman ve Avusturya - Macaristan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.

Yazdığı Eserler

Şark Cephesinde Gördüklerim,

Yıldırım,

2. Cihan Harbi ve Türkiye, Harbin Avrupa’da Doğurduğu Pürüzlü Meseleler,

Kore Harbi’nde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Muharebeleri, adlı eserleri vardır.