Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Fahrettin Altay, Orgeneral (1315 - P.1) (1880 - 1974)


Fahrettin Altay, Orgeneral (1315 - P.1) (1880 - 1974)

Aile Durumu

12 Ocak 1880’de İşkodra’da doğdu. İsmail Bey’in oğludur. 26 Ekim 1974’te İstanbul’da vefat etti. Aşiyan Mezarlığına defnedildi. Naaşı 25 Ekim 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

Ortaokulu Erzincan’da okudu, Askerî lise öğrenimini Erzurum’da yaptı. 14 Mart 1897’de girdiği Harp Okulundan 17 Ocak 1900’de teğmen olarak, devam ettiği Harp Akademisinden 6 Aralık 1902’de kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Fransızca ve Almanca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

17 Ocak 1900’de teğmen,

2 Şubat 1901’de üsteğmen,

6 Aralık 1902’de kurmay yüzbaşı,

9 Mart 1904’te kurmay kıdemli yüzbaşı,

4 Nisan 1909’da kurmay binbaşı,

29 Kasım 1914’te kurmay yarbay,

14 Aralık 1915’te kurmay albay,

12 Eylül 1921’de tümgeneral,

12 Eylül 1922’ de korgeneral,

30 Ağustos 1926’da orgeneral.

Askerî Görevleri

Harp Akademisinden mezun olduktan sonra çeşitli kıta ve kurmay görevlerinde bulundu.

9 Mart 1904’te 4’üncü Ordu Karargâhı 1’inci Şubeye,

20 Mart 1906’da İran Hudut Komisyonu Kurmaylığına,

4 Nisan 1909 76’ncı Alay 2’nci Tabur Komutanı olarak atandı.

19 Nisan 1909 ‘da Dersim Harekâtında Aşiret Süvari Alaylarının düzenlenmesi işine,

17 Mayıs 1910’da Genelkurmay 1’inci Şubeye tayin edildi.

19 Aralık 1912’de Büyükçekmece’de Donanma Komutanlığı refakatine,

Genel Karargâh Kurmayında ve Özel Harp Divanı Soruşturma Kurulunda görev yaptı.

Temmuz 1913’te Çatalca Harekâtı’nda Aşiret Süvari Tugay Komutanı,

Kasım 1913’te sırasıyla 4’üncü Kolordu Kurmaylığına,

Genelkurmay 3’üncü Şubesine,

Genelkurmay 1’inci Şubesine,

Anadolu Demir Yolları Komiserliğine,

Harbiye Nezareti emrine,

1’inci Tümen Kurmaylığına atandı.

20 Ekim 1914’te 3’üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

28 Eylül 1915’te Harbiye Nezareti Müsteşar Yardımcısı,

14 Ekim 1915’te Askerî Protokol Memuru,

2 Ocak 1916’da 5’inci Ordu emrine,

25 Şubat 1917’de 6’ncı Tümen Komutanı olarak atandı.

22 Nisan 1917’de Vehip Paşa’nın maiyetinde Almanya’ya gitti.

3 Haziran 1917’de 26’ncı Tümen Komutanı,

1 Mart 1918’de 15’inci Kolordu Komutan Vekili,

10 Nisan 1918’de tekrar 26’ncı Tümen Komutanı,

7 Mayıs 1918’de 12’nci Kolordu Komutanı,

12 Nisan 1919’da 3’üncü Kolordu Komutanı,

13 Ekim 1919’da 12’nci Kolordu Komutanı,

Temmuz 1921’de kolordu yetkisiyle 5’inci Süvari Grup Komutanı,

13 Eylül 1921’de 5’inci Süvari Kolordu Komutanı,

Daha sonra 1’inci Ordu Komutan Vekili,

15 Mart 1922’de Konya’daki 5’inci Kolordu Komutanı,

31 Ekim 1924’te 2’nci Ordu Müfettişi,

22 Kasım 1933’te 1’inci Ordu Komutanı,

17 Aralık 1943’te Yüksek Askerî Şûra Üyesi olarak atandı.

1944 yılında İran - Afganistan sınır anlaşmazlığından Türkiye ve ilgili hükûmetler tarafından hakemlikle görevlendirildi.

14 Temmuz 1945’te Yüksek Askerî Şûra Üyesi iken yaş haddinden emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Alman İkinci Dereceden Krom nişanı,

Bronz ve Demir Salip Nişanı,

Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası,

Avusturya Askerî Liyakat Nişanı,

Muharebe Altın Liyakat Madalyası,

Afganistan Nişanı,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

1920 yılında I. Dönem Mersin Milletvekili,

1923 yılında II. Dönem İzmir Milletvekili,

1946 yılında VIII. Dönem Burdur Milletvekili olarak görev yaptı.

Yazdığı Eserler

10 Yıl Savaş 1912 - 1922 ve Sonrası,

İstiklal Harbimizde Süvari Kolordusu,

Birinci Dünya Harbinde Cereyan Eden Üçüncü Gazze Muharebesine Dair Verilen Konferans,

Üçüncü Gazze ve Kudüs Savaşları Hatıraları,

İmparatorluk, İttihat ve Terakki, Cumhuriyet 1902 - 1938 Üç Devrin Galerisi İmparatorluktan Cumhuriyete.