Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Cemil Cahit Toydemir, Orgeneral (1318 - P.311) (1883 - 1956)


Cemil Cahit Toydemir, Orgeneral (1318 - P.311) (1883 - 1956)


     

Aile Durumu
1883 yılında İstanbul’da doğdu. Mehmet Cahit Bey’in oğludur. 15 Temmuz 1956’da vefat etti. İstanbul Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi. Naaşı 25 Ekim 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.
Öğrenim Durumu
14 Mart 1900’de girdiği Harp Okulundan 6 Aralık 1902’de teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yükselme Tarihleri
6 Aralık 1902’de teğmen,
15 Haziran 1909’da yüzbaşı (üsteğmenliği atlamak suretiyle),
8 Ocak 1915’te binbaşı,
28 Temmuz 1918’de yarbay,
12 Eylül 1921’de albay,
30 Ağustos 1927’de tuğgeneral,
30 Ağustos 1933’te korgeneral,
30 Ağustos 1942’de orgeneral.

Askerî Görevleri
Harp Okulundan mezun olduktan sonra Beyrut’taki 9’uncu Nişancı Taburu 4’üncü Bölüğe, Daha sonra Hicaz Şimendifer Hat Komiserliğine,
Nisan 1909’da 1’inci Nişancı Taburu 5’inci Bölüğe,
15 Haziran 1909’da Yemen’deki 49’uncu Alay 3’üncü Tabur 2’nci Bölük Komutanı,
Ekim 1911’de 33’üncü Alay 1’inci Tabur 2’nci Bölük Komutanı,
1912 yılında İstanbul Küçükzabit (Astsubay) Okulu 2’nci Bölük Komutanı,
Nisan 1914’te Sivas 3’üncü Numune Tabur Komutanı,
Şubat 1915’te 53’üncü Alay Komutanı,
Mart 1916’da 33’üncü Tümen Komutan Vekili,
Temmuz 1916’da 25’inci Alay Komutanı (Kafkas Cephesi’nde)
Ağustos 1918’de 4’üncü Kafkas Tümeni Komutanlığı’na atanmış iken, görülen lüzum üzerine 1’inci Kafkas Tümen Komutanı,
15 Temmuz 1919’da Samsun’a çıkarak Anadolu’ya geçti ve 5’inci Kafkas Tümeni Komutanlığına atandı.
21 Ocak 1922’de 10’uncu Tümen Komutanı,
18 Ekim 1922’de Tümen Komutanı yetkisiyle Jandarma 1’inci Bölge Komutanı,
31 Ekim 1923’te 41’inci Tümen Komutanı,
14 Şubat 1926’da 11’inci Tümen Komutanı,
18 Ocak 1932’de Millî Savunma Bakanlığı Kara Müsteşarı,
1 Ocak 1933’te 5’inci Kolordu Komutanı,
6 Nisan 1936’da Askerî Yargıtay II. Başkanı,
12 Ocak 1939’da Jandarma Genel Komutanı,
13 Temmuz 1940’ta 20’nci Kolordu Komutanı,
30 Ağustos 1942’de Askerî Yargıtay Başkanı,
17 Aralık 1943’te 1’inci Ordu Komutanı oldu ve 15 Haziran 1946’da emekliye ayrıldı.

Katıldığı Savaşlar
1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,
1912 - 1913 Balkan Savaşı,
1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,
1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları
Katıldığı harplerde Osmanlı Devleti’nce çeşitli nişan ve madalyalarla, TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirildi.
Askerlik Sonrası Aldığı Görevler
VII. Dönem (1946 - 1950) İstanbul Milletvekili ve aynı dönemde bir süre Millî Savunma Bakanı olarak hizmet etti.