Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Cafer Tayyar Eğilmez, Tümgeneral (1316 - Sv.4) (1878 - 1958)


Cafer Tayyar Eğilmez, Tümgeneral (1316 - Sv.4) (1878 - 1958)

Aile Durumu

1878 yılında Priştine’de doğdu. Plevne şehitlerinden Yüzbaşı Emin’in oğludur. 3 Ocak 1958’de vefat etti. İstanbul Karacaahmet Mezarlığına defnedildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1898’de girdiği Harp Okulundan 1 Ocak 1901’de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 4 Ocak 1904’te kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

1 Ocak 1901’de teğmen,

15 Ocak 1902’de üsteğmen,

4 Ocak 1904’te kurmay yüzbaşı,

25 Mart 1906’da kurmay kıdemli yüzbaşı,

24 Şubat 1908’de kurmay binbaşı,

19 Ağustos 1909’da kurmay kıdemli yüzbaşı (Tasfiye-i Rüteb Kanunu’ndan dolayı),

27 Nisan 1910’da kurmay binbaşı,

29 Kasım 1914’te kurmay yarbay,

14 Aralık 1915’te kurmay albay,

24 Eylül 1923’te tümgeneral.

Askerî Görevleri

4 Ocak 1904’te 3’üncü Ordu emrinde Konanova bölgesinde bulunan eşkıya takibinde bulunmak üzere görevlendirildi

Daha sonra Kosova Mıntıka Komutanlığı emrine,

6 Şubat 1904’te 72’nci Alay 3’üncü Tabur 2’nci Bölüğe,

24 Şubat 1908’de 3’üncü Ordu 17’nci Nizamiye Alayı 1'inci Tabura,

10 Aralık 1908’de 18’inci Tümen Kurmaylığına,

27 Eylül 1909’da Genelkurmay Başkanlığı 3’üncü Şubeye atandı.

3 Ekim 1909’da eşkıya takibiyle görevli Sait Paşa'nın refakatine atandı. Sait Paşa'nın istifası üzerine yerine atanan Albay Arif’in Muavinliğine tayin edildi.

28 Mart 1910’da yeniden Genelkurmay Başkanlığı 3’üncü Şubeye,

1 Mayıs 1910’da geçici olarak Kosova Mürettep Kolordusu Kurmaylığına,

3 Ağustos 1910’da İpek Sancağı Mutasarrıflığına atandı.

21 Eylül 1911’de mutasarrıflıktan istifa ederek Genelkurmay Başkanlığı 4’üncü Şubeye tayin edildi.

14 Kasım 1911’de Rumeli Müstahfız Birliklerini teşkiliyle görevlendirilerek Selanik ve Kosova bölgesine gönderilir.

29 Aralık 1911’de İpek Sancağı Mutasarrıflığına tayin edilir.

2 Ağustos 1912’de istifa ederek Genelkurmay Başkanlığı 4’üncü Şubeye atanır.

29 Eylül 1912 seferberliğinde Mürettep 2’nci Kolordu Kurmaylığına,

29 Ocak 1913’te Garp Ordusuna tayin edildi. Daha sonra İstanbul’a geri döndü.

14 Haziran 1913’te Üsküdar Ciheti Komutanı,

10 Aralık 1913’te Askerî Mahkeme üyesi,

8 Ocak 1914’te 4’üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

3 Aralık 1914’te 1’inci Kolordu 1’inci Tümen Komutanı

5 Eylül 1916’da 2’nci Kolordu Komutanı,

Nisan 1917’de 18’inci Kolordu Komutanı,

Daha sonra Kuzey Kafkas Komutanlığına tayin edildi.

20 Temmuz 1918’de bu görevinden vazgeçilerek 1’inci Kolordu Komutanı olarak atandı.

Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun’a çıkmasından itibaren kendisiyle temas kurması sonucu Trakya Bölgesinde Müdafaayı Hukuk Teşkilatının kurulmasına öncülük etti. 12 Kasım 1919’da Mustafa Kemal Paşa'ya çektiği telgrafla bağlılığını bildirdi.

16 Mart 1920’de İstanbul’un işgalini protesto eden bir beyanname yayımlayarak Edirne’de sıkıyönetim ilan etti.

20 Nisan 1920’de İstanbul Hükûmetinin kendisini görevden alması üzerine Trakya - Paşaeli Müdafaayı Hukuk Cemiyeti Merkez Heyetinin kararıyla Trakya Millî Komutanı olarak görevine devamı sağlandı.

TBMM’ne 1’inci dönem için Edirne’den milletvekili seçildi. Ancak görevi dolayısıyla Edirne’den ayrılamadı. Yunan ordusunun 20 Temmuz 1920’de başlayan saldırı harekâtının beşinci gününde Havsa - Bostanlı arasında Yunanlara esir düşerek Atina’ya gönderildi.

Mart 1923 sonuna kadar esarette kaldı. Serbest bırakılınca 11 Nisan 1923’te Ankara’ya gelerek TBMM’ye katıldı.

12 Ağustos 1923’te 7’nci Kolordu Komutanı olarak atandı.

II. Dönemde yeniden Edirne Milletvekili oldu. Ancak görevi sebebiyle izinli sayıldı.

31 Ekimde kolordu komutanlığı görevine son verildi.

17 Kasım 1924’te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasında yer aldı.

1 Kasım 1927’de milletvekilliği görevi sona erince orduya döndü ve tekrar ordu açığına alındı.

9 Ocak 1928’de emekliye ayrıldı.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

12 Aralık 1901’de Dördüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

23 Ekim 1905’te Dördüncü Dereceden Osmani Nişanı,

18 Kasım 1915’te Gümüş İmtiyaz Madalyası,

3 Nisan 1917’de Avusturya - Macaristan devleti tarafından İkinci Sınıf Meziyet-i Askeriye Salib Nişanı,

23 Eylül 1917’de Kılınçlı İkinci Dereceden Mecidî Nişanı,

21 Kasım 1923’te Yeşil ve Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.