Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Asım Gündüz, Orgeneral (1316 - P.2) (1880 - 1970)


Asım Gündüz, Orgeneral (1316 - P.2) (1880 - 1970)

Aile Durumu

1880 yılında Kütahya’da doğdu. Müftü Hacı İsmailoğulları’ndan Ömer Bey’in oğludur. 14 Ocak 1970’de İstanbul’da vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Öğrenim Durumu

Kütahya Ortaokulu ve Bursa Askerî Lisesinde öğrenim gördü. 13 Mart 1898’de girdiği Harp Okulundan 2 Ocak 1901’de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 11 Ocak 1905’te kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

1909 - 1911’de Alman ordusunda eğitim gördü.

Almanca ve Fransızca biliyordu.

Yükselme Tarihleri

2 Ocak 1901’de teğmen,

9 Ocak 1902’de üsteğmen,

11 Ocak 1905’te kurmay yüzbaşı

20 Haziran 1907’de kurmay kıdemli yüzbaşı,

27 Kasım 1911’de kurmay binbaşı,

14 Eylül 1915’te kurmay yarbay,

25 Mayıs 1918’de kurmay albay,

31 Ağustos 1922’de tuğgeneral,

30 Ağustos 1926’da korgeneral,

30 Ağustos 1937’de orgeneral.

Askerî Görevleri

11 Ocak 1905’te kurmay stajı için 4’üncü Ordu emrine atandı.

11 Nisan 1907’de Karadeniz Boğazı Müstahkem Mevkii İstihkâm İnşaat Komisyonuna,

27 Nisan 1908’de Genelkurmay Başkanlığı 1’inci Şubeye tayin edildi.

26 Haziran 1909’da eğitim ve öğrenim için Almanya’ya gitti.

27 Kasım 1911’de 10’uncu Kolordu Karargâhı 1’inci Şube Müdürü,

22 Ocak 1912’de Genelkurmay 3’üncü Şubeye,

4 Haziran 1912’de geçici olarak Harp Okulunda Tabiye Öğretmeni,

29 Eylül 1912’de, Balkan Savaşı süresince, Genel Karargâh Harekât Şube Müdürü Yardımcısı,

22 Aralık 1913’te Alman Islah Heyetinden Harp Akademisinde istihkâm öğretmenliği görevini yapan Mirliva Weber Paşa’nın yardımcısı,

17 Ocak 1914’te İstihkâm Kıtaları ve Müstahkem Mevkiler Müfettişliği Kurmay Başkanı, Müfettiş Vekili,

29 Eylül 1915’te müfettişliğin lağvı üzerine Genel Karargâh 12’nci Şube Müdürü,

13 Mayıs 1917’de 3’üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

18 Eylül 1917’de Sina Cephesi Kurmay Başkanı,

10 Ekim 1917’de 8’inci Ordu Kurmay Başkanı Vekili,

17 Şubat 1918’de 48’inci Tümen Komutanı olarak atandı.

27 Ağustos 1918’de 5’inci Ordu Kurmay Başkanlığına atandı ise de Yıldırım Ordular Grubunun isteğiyle 48’inci Tümen Komutanlığında bırakıldı.

2 Ekim 1918’de Şam dolaylarında İngilizlere esir düştü.

4 Ağustos 1919’da esaretten İstanbul’a döndü.

17 Eylül 1919’da çeşitli komisyonlarda üye ve başkanlık yaptı.

1 Ocak 1920’de Harp Akademisi Tabiye Öğretmeni ve aynı zamanda şehzadelerin öğretmeni,

4 Temmuz 1920’de Genelkurmay 2’nci Şube Müdürü olarak tayin edildi.

16 Ağustos 1921’de Millî Mücadele’ye katılmak üzere İnebolu’ya çıktı.

30 Ağustos 1921’de Batı Cephesi Komutanlığı Kurmay Başkanlığına vekâleten bir ay sonra da asaleten atanarak İstiklal Harbi’nin sonuna kadar bu görevde kaldı.

18 Eylül 1922’de kendisine Kolordu Komutanı yetkisi verildi.

15 Eylül 1923’te Batı Cephesi Komutanlığının lağvı üzerine Genelkurmay II. Başkanı,

12 Ocak 1924’te 8’inci Kolordu Komutanı,

30 Ekim 1924’te 9’uncu Kolordu Komutanı,

9 Kasım 1927’de 5’inci Kolordu Komutanı,

5 Ocak 1929’da tekrar Genelkurmay II. Başkanı (bu görevde iken 22 Haziran 1936’da Montrö Sözleşmesi görüşmelerinde Türk delegasyonu üyesi),

12 Haziran 1938’de Hatay sorunu için Fransızlar ile yapılan Hatay müzakerelerinde kurul başkanı olarak katıldı.

13 - 26 Mart 1940’da Fransız ve İngilizler ile yapılan Halep görüşmelerinde başkan,

24 Mayıs - 12 Haziran 1940’da Fransız ve İngilizler ile yapılan Halep görüşmelerinde başkan,

24 Mayıs - 12 Haziran 1940’ta Fransız ve İngilizler ile yapılan Hayfa görüşmelerinde başkan,

1 Aralık 1943’te Yüksek Askerî Şûra Üyesi olarak atandı.

14 Temmuz 1945’te yaş haddinden emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Birinci Dereceden Mecidî Nişanı,

Dördüncü Dereceden Osmani Nişanı,

Üçüncü Dereceden Mecidî Nişanı,

Harp Gümüş Muharebe Liyakat Madalyası,

Gümüş Muharebe İmtiyaz Madalyası,

Alman Üçüncü Dereceden Muharebe Kırmızı Kartal Nişanı,

İkinci Sınıf Demir Salip Nişanı,

Avusturya - Macaristan Hükûmetinin Üçüncü Dereceden Harp Alâmetli Liyakat Salibi Nişanı,

Bavyera Üçüncü Kılıçlı Meziyet Nişanı,

Afgan, Yugoslav ve Yunan Nişanları,

TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

VIII. ve IX. Dönem Kütahya Milletvekili.

Yazdığı Eserler

Hatıralarım, Haz. İhsan Ilgar.

Şeria Muharebeleri,

Sakarya, Savaşanlar Anlatıyor, Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Kâzım Özalp, Asım Gündüz, (Anlatan)