Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Ali Hikmet Ayerdem, Korgeneral (1314 - P.16) (1876 - 1939)


Ali Hikmet Ayerdem, Korgeneral (1314 - P.16) (1876 - 1939))


Aile Durumu

1876 yılında Yenişehir’de doğdu. İsmail Bey’in oğludur. 21 Mart 1939’da vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi. Naaşı 29 Kasım 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

1889 yılında Bursa Askerî Ortaokulu, 1893 yılında Işıklar Askerî Lisesini bitirdi. 24 Mart 1896’da girdiği Harp Okulundan 26 Aralık 1898’de teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 9 Ocak 1902’de kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

26 Aralık 1898’de teğmen,

18 Aralık 1899’da üsteğmen,

9 Ocak 1902’de kurmay yüzbaşı,

3 Mart 1904’te kurmay kıdemli yüzbaşı,

9 Aralık 1907’de kurmay binbaşı,

29 Kasım 1914’te kurmay yarbay,

28 Ağustos 1918’de kurmay albay,

31 Ağustos 1922’de mirliva (tümgeneral),

30 Ağustos 1926’da korgeneral.

Askerî Görevleri

Harp Akademisinden mezun olduktan sonra kurmay stajı için 3’üncü Ordu emrine atandı.

31 Temmuz 1902’de 17’nci Nişancı Taburu 1’inci Bölüğe,

25 Nisan 1903’te 15’inci Seyyar Topçu Alayı 2’nci Batarya Komutanı,

5 Ocak 1904’te Siroz’daki 14’üncü Süvari Alayı 4’üncü Bölük Komutanı,

19 Mayıs 1907’de Selanik Şark Demir Yolları Hat Müfettişi,

Orduda teşkil edilen Takip Alayının Kumanova'daki Taburuna (91’inci Alay 2’nci Tabur) tayin edildi.

Daha sonra görülen lüzum üzerine Filorina’daki 24’üncü Alay 1’inci Tabur Komutanı olarak atandı.

9 Aralık 1907’de Cuma-i Bâlâ’da 89’uncu Alay 4’üncü Tabur Komutanı,

23 Aralık 1908’de 3’üncü Ordu 65’inci Alay Komutanı olarak atandı.

31 Mart olayı üzerine Hareket Ordusu karargâhı ile İstanbul’a gelerek Yıldız’a yürüyen kol kumandanı sıfatıyla Yıldız’ı teslim aldı.

İsteği üzerine yeniden Alayına döndü.

19 Ocak 1910’da İzmir - Afyon, İzmir - Aydın Demir Yolları Hat Komiseri,

29 Eylül 1912’de Çatalca Ordusu Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanı,

15 Ocak 1911’de ilave görev olarak 6’ncı İzmir Nizamiye Tümeni Kurmaylığına atandı.

19 Mayıs 1912’de Aydın Vilayeti Urla Kazasındaki altın ve civa madeninin keşfiyle görevlendirildi.

9 Haziran 1912’de Demir Yolu komiserliği işleriyle uğraşmak için 6’ncı Tümen emrine atandı.

29 Eylül 1912 seferberliğinde İzmir Demir Yolu Komiseri,

18 Aralık 1912’de Çatalca Ordusu Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanı,

26 Ekim 1913’te Divan - ı Örfî Askerî Kitabetine,

30 Aralık 1913’te İzmir Demir Yolu Komiserliğine,

8 Ocak 1914’te 5’inci Kolordu Kurmay Başkanı,

29 Kasım 1914’te 4’üncü Kolordu Kurmay Başkanı,

2 Eylül 1915’te 49’uncu Tümen Komutanı (Bu görevindeyken Kafkas Cephesi’ndeki muharebelere katıldı.).

12 Mart 1917’de İzmir Demir Yolları İşletme Müdürü olarak atandı.

12 Aralık 1918’de işten el çektirildi (Hükûmet değişikliği sonucu).

28 Ocak 1921’de İnebolu üzerinden Anadolu’ya geçti ve Garp Cephesi emrine verildi.

10 Mart 1921’de 11’inci Tümen Komutanı,

4 Mayıs 1921’de Kolordu Komutanı yetkisiyle Millî Müdafaa Vekâleti (MSB) Müsteşarı;

6 Kasım 1921’de 2’nci Kolordu Komutanı olarak atandı.

19 Ocak 1923’te Bursa Milletvekili olarak seçildi.

10 Mayıs 1934’te 6’ncı Kolordu Komutanı,

30 Mayıs 1935’te isteği üzerine emekliye ayrıldı.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

1 Ağustos 1902’de Beşinci Dereceden Mecidî Nişanı,

Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

Avusturya Macaristan Hükûmeti tarafından Fransuva Josef Nişanı,

TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

II. Dönem Bursa Milletvekili,

V. Dönem Gaziantep Milletvekili.