Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Ahmet Zeki Soydemir, Tümgeneral (1321 - P.15) (1883 - 1954)


Ahmet Zeki Soydemir, Tümgeneral (1321 - P.15) (1883 - 1954)


Aile Durumu

1883 yılında Selanik’te doğdu. Demir Ali Bey’in oğludur. 4 Eylül 1954’te vefat etti. İstanbul Edirnekapı Şehitliğine defnedildi. Naaşı 25 Ekim 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

14 Ocak 1903’te girdiği Harp Okulundan 27 Mayıs 1905’te teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 1 Eylül 1908’de mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

27 Mayıs 1905’te teğmen,

26 Eylül 1906’da üsteğmen,

1 Eylül 1908’de mümtaz yüzbaşı,

1 Eylül 1914’te kıdemli yüzbaşı,

12 Temmuz 1915’te binbaşı (21 Kasım 1915’te kurmaylığı onandı),

1 Mart 1921’de kurmay yarbay

31 Ağustos 1922’de kurmay albay,

30 Ağustos 1927’de tümgeneral.

Askerî Görevleri

1 Eylül 1908’de 3’üncü Ordu emrine atandı.

11 Nisan 1909’da 5’inci Nizamiye Tümeni 2’nci Makineli Tüfek Komutanı,

Mart 1911’de 7’nci Nişancı Alayı Makineli Tüfek Komutanı,

25 Ekim 1911’de Priştine Redif Tümeni Kurmaylığı Mülhaklığına,

Mart 1912’de Nasliç Redif Tümeni Kurmay Heyetine,

28 Kasım 1912’de Çatalca Mevziindeki Akhisar Taburu 3’üncü Bölük Komutanı,

14 Ağustos 1914’te 3’üncü Kolordu 27’nci Alay 1’inci Tabur 2’nci Bölük Komutanı,

18 Eylül 1914’te 3’üncü Kolordu Kurmaylığına,

21 Kasım 1915’te 57’nci Alay 1’inci Tabur Komutanı,

1916 yılında Anafartalar’da 21’inci Alay Komutan Vekili,

20 Haziran 1916’da 2’nci Ordu 2’nci Kolordu Kurmaylığına,

12 Mayıs 1918’de 48’inci Tümen Kurmay Başkanı,

10 Kasım 1920’de 7’nci Atlı Piyade Tümen Komutan Vekili,

Aralık 1920’de Güney Cephesi Komutanlığı Kurmay Başkanı,

Mart 1921’de 6’ncı Tümen Komutanı,

Daha sonra Sakarya’da Mürettep Tümen Komutanı,

17 Eylül 1921’de 2’nci Süvari Tümeni Komutanı,

27 Aralık 1923’te Genelkurmay 1’inci Şube Müdürü,

6 Haziran 1924’te Jandarma Genel Komutanı,

2 Ocak 1930’da 15’inci Tümen Komutanı,

18 Mart 1930’da 1’inci Süvari Tümen Komutanı,

13 Şubat 1931’de 57’nci Tümen Komutanı,

Daha sonra 1’inci Süvari Tümeni Komutanı,

19 Mayıs 1932’de Askerî Temyiz Mahkemesi Üyesi,

1 Ocak 1933’te 1’inci Ordu Müfettişliği Kurmay Başkanı olarak atandı.

17 Aralık 1934’te malulen emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Osmanlı ve Afgan Devletlerince çeşitli nişan ve madalyalar,

TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

V., VI. ve VII. dönemlerde Erzurum, VIII. dönemde Çankırı Milletvekili olarak görev yaptı.