Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Ahmet Fuat Bulca, Albay (1317 - P.80) (1881 - 1962)


Ahmet Fuat Bulca, Albay (1317 - P.80) (1881 - 1962)




     

Aile Durumu

1881 yılında Selanik’te doğdu. Hüseyin Bey’in oğludur. 14 Eylül 1962’de geçirdiği bir trafik kazasında vefat etti. İstanbul Erenköy Sahra-i Cedid Mezarlığına defnedildi. Naaşı 27 Eylül 1988’de Devlet Mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

13 Mart 1899’da girdiği Harp Okulundan 9 Ocak 1902’de mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

9 Ocak 1902’de teğmen,

7 Mart 1905’te üsteğmen,

27 Nisan 1911’de yüzbaşı,

9 Ocak 1914’te kıdemli yüzbaşı,

14 Eylül 1915’te binbaşı,

1 Mart 1921’de yarbay,

22 Aralık 1924’te albay.

Askerî Görevleri

Harp Okulundan mezun olduktan sonra 3’üncü Ordu Elbasan Alayı 4’üncü Tabur 2’nci Bölük Komutanı,

Ağustos 1904’te 21’inci Alay 3’üncü Tabur 2’nci Bölüğe,

7 Mart 1905’te 38’inci Redif Alayı 4’üncü Tabur 2’nci Bölük Komutanı,

19 Şubat 1906’da 90’ıncı Alay 4’üncü Tabur Takım Komutanı,

27 Mayıs 1910’da 3’üncü Ordu Selanik Astsubay Okulu Öğretmenliğine,

27 Nisan 1911’de 3’üncü Ordu Selanik Astsubay Okulu 1’inci Bölük Komutanı,

24 Ekim 1912’de Bingazi bölgesinde Derne Şark Komutanlığı emrine,

10 Ağustos 1913’te Beylerbeyi Sarayı Muhafız Bölük Komutanı,

18 Ekim 1913’te Genel Karargâhta Bölük Komutanı,

18 Şubat 1914’te Trabzon Redif Alayı Komutanı,

10 Ağustos 1914’te 15’inci Alay 3’üncü Tabur Komutanı,

28 Aralık 1915’te 24’üncü Alay 3’üncü Tabur Komutanı,

14 Mayıs 1916’da 23’üncü Alay Komutan Vekili,

14 Ocak 1917’de 23’üncü Alay Komutanı,

Daha sonra Tümen Komutanlığı yetkisiyle Murat Bölgesi Komutanı ve bu grubun dağıtılmasıyla tekrar 23’üncü Alay Komutanı olarak atandı.

1918 yılında 23’üncü Alay ile Yıldırım Ordular Grubu emrine tayin edildi ve Derne’de esir düştü. 17 Mart 1920’de esaretten dönerek İstanbul’a geldi.

28 Haziran 1920’de 1’inci Kolordu emrine atandı.

10 Temmuz 1920’de Millî Mücadele’ye katılmak üzere İnebolu’dan Anadolu’ya geçti.

28 Aralık 1920’de 1’inci Tümen Piyade Komutanı,

14 Ocak 1921’de sırasıyla 1’inci Tümen Komutan Vekili,

29’uncu Tümen Komutanı olarak atandı.

2 Mart 1921’de Ankara Komutanı,

11 Ağustos 1921’de 24’üncü Tümen Komutanı,

Daha sonra bu birliğin lağvedilmesiyle 11’inci Tümen Komutanı olarak atandı.

4 Temmuz 1927’de isteğiyle emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

Dördüncü Osmani Nişanı,

Mecidî Nişanı,

Harp Madalyası,

Gümüş Liyakat Madalyası,

Alman İkinci Kron dö fer Nişanı,

TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Askerlik Sonrası Aldığı Görevler

TBMM’nin II. Dönem seçimlerine katıldı. 15 Temmuz 1923’te yapılan seçimde Rize’den milletvekili seçildi. 11 Ağustos’ta Meclise katıldı. Rize’den III, IV ve Çoruh’tan V. dönemlerde milletvekili seçildi.

Tayyare Cemiyeti (Hava Kurumu) Başkanlığı yaptı.