Anasayfa / Milli Mücadele Komutanları / Abdurrahman Nafiz Gürman, Orgeneral (1319 - P.5) (1882 - 1966)


Abdurrahman Nafiz Gürman, Orgeneral (1319 - P.5) (1882 - 1966)


Aile Durumu

1882 yılında Bodrum’da doğdu. Mehmet Bey’in oğludur. 6 Şubat 1966’da vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Naaşı 29 Kasım 1988’de Ankara’da devlet mezarlığına nakledildi.

Öğrenim Durumu

Ocak 1901’de girdiği Harp Okulundan 22 Ağustos 1903’te teğmen, devam ettiği Harp Akademisinden 26 Eylül 1906’da mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.

Yükselme Tarihleri

22 Ağustos 1903’te teğmen,

11 Ocak 1905’te üsteğmen,

26 Eylül 1906’da yüzbaşı,

26 Haziran 1910’da kıdemli yüzbaşı (Tashih-i Rüteb (Rütbelerin Düzenlenmesi) Kanunu gereği rütbesi yüzbaşılığa indirildi.),

26 Ağustos 1910’da tekrar kıdemli yüzbaşı,

15 Aralık 1913’te binbaşı (12 Haziran 1915’te kurmaylığı onandı.),

1 Eylül 1917’de kurmay yarbay,

12 Eylül 1921’de kurmay albay,

30 Ağustos 1926’da tümgeneral,

30 Ağustos 1930’da korgeneral,

30 Ağustos 1940’ta orgeneral.

Askerî Görevleri

26 Eylül 1906’da 2’nci Ordu 77’nci Alay 2’nci Tabur 2’nci Bölüğe,

31 Ekim 1907’de Bağdat Harp Okulu Ordu Teşkilatı Öğretmen Muavini,

6 Mayıs 1909’da Edirne Harp Okulu Ordu Teşkilatı Öğretmeni,

25 Kasım 1909’da 2’nci Ordu 2’nci Nişancı Taburu 1’inci Bölüğe,

26 Haziran 1910’da 6’ncı Ordu 42’nci Nizamiye Alayı 2’nci Tabur Komutanı,

22 Haziran 1911’de 2’nci Kolordu 15’inci Nizamiye Alayı 3’üncü Tabur Komutanı,

5 Eylül 1911’de Bağımsız 24’üncü İşkodra Tümeni Kurmaylığına,

11 Ocak 1914’te 4’üncü Kolordu 10’uncu Nişancı Taburu Komutanı,

21 Mart 1914’te 4’üncü Kolordu Astsubay Nümune Taburu Komutanı olarak tayin edildi.

Daha sonra 6’ncı Kolordu 26’ncı Tümen Kurmaylığına atandı.

17 Eylül 1916’da Trablusgarp’taki kuvvetlerin Kurmay Başkanı,

11 Eylül 1917’de 148’inci Alay Komutanı olarak tayin edildi.

8 Mart 1919’da Fransızlar tarafından esir edildi.

20 Mart 1919’da İtalyanlara teslim edildi.

8 Ekim 1919’da esaretten döndü.

20 Ocak 1920’de 12’nci Kolordu Kurmay Başkanı,

13 Mayıs 1920’de Personel Dairesi emrine,

1 Haziran 1920’de 1’inci Kolordu Kurmay Başkanı olarak atandı.

8 Şubat 1921’de Antalya’ya gelerek Güney Cephesi emrine girdi.

4 Mayıs 1921’de 1’inci Tümen Komutanı,

18 Ekim 1922’de Refet Paşa Karargâhı Kurmay Başkanı,

23 Eylül 1923’te İstanbul Merkez Komutanı,

8 Kasım 1923’te 2’nci Ordu Müfettişliği Kurmay Başkanı,

Daha sonra 4’üncü Kolordu Komutan Vekili,

20 Ekim 1927’de 6’ncı Kolordu Komutanı,

30 Ağustos 1930’da 9’uncu Kolordu Komutanı,

MSB Müsteşarı,

4’üncü Kolordu Komutanı,

2’nci Ordu Komutan Vekili,

30 Ağustos 1940’ta 2’nci Ordu Komutanı,

Daha sonra Yüksek Askerî Şûra Üyesi,

8 Haziran 1949’da Genelkurmay Başkanı,

6 Haziran 1950’de Yüksek Askerî Şûra Üyesi olarak tayin edildi.

6 Temmuz 1950’de Yüksek Askerî Şûra Üyesi iken emekli oldu.

Katıldığı Savaşlar

1911 - 1912 Trablusgarp Savaşı,

1912 - 1913 Balkan Savaşı,

1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı,

1919 - 1922 İstiklal Savaşı.

Nişan ve Madalyaları

7 Kasım 1915’te Harp Madalyası,

23 Eylül 1917’de Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası,

30 Eylül 1918’de Alman İmparatorluğu’nun İkinci Sınıf Demir Salip Madalyası,

27 Mart 1923’te İstiklal Nişanı,

21 Mayıs 1926’da TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Yazdığı Eserler

1912 - 1913 Balkan Savaşı’nda İşkodra Savunması (Eser, iki cilt olup Tuğgeneral Kiramettin ile hazırlanmıştır. 2007 yılında ATASE Başkanlığı tarafından güncellenmiştir.)